خداحافظی با “اقتصاد مقاومتی” در ترمینال “سلام” ۲۰ شهریور, ۱۳۹۵

در حالی طبق مصوبه دولت خرید هر نوع کالای خارجی دارای مشابه تولید داخل برای دستگاه‌های دولتی ممنوع است که وزارت راه به‌عنوان کارفرما در پروژه ترمینال سلام مجوز خرید تجهیزات خارجی دارای مشابه تولید داخل را به پیمانکار این طرح داده است.

اقتصاد پرس: هیئت وزیران در جلسه سوم اردیبهشت ماه سال ۹۳ با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و با استناد به اصل ۱۳۸ قانون اساسی مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که بر اساس آن خرید هر نوع کالای خارجی دارای تولید مشابه داخلی ممنوع شد.

در این مصوبه که با امضای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری رونوشت آن به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شده،‌ آمده است؛ «خرید کالاهای خارجی (اعم از کالای ساخته شده، قطعات، ملزومات، تجهیزات و غیره تحت هر عنوان) دارای تولید مشابه داخلی، مندرج در فهرست پیوست که تأییدشده به مهر دفتر هیئت دولت است، توسط تمامی دستگاه‌های دولتی و سایر دستگاه‌ها، نهادها و عناوین مشابهی که به‌نحوی از بودجه عمومی یا دولتی استفاده می‌کنند در صورت انجام هزینه از محل وجوه دریافتی از بودجه عمومی یا دولتی بابت خرید کالاها به‌صورت مستقیم یا از طریق پیمانکاران تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ممنوع بوده و ذی‌حسابان دستگاه‌‌های اجرایی یا عناوین مشابه مکلفند از پرداخت اعتبار خرید کالاهای یادشده به ‌صورت مستقیم یا اسناد مندرج در صورت وضعیت‌های ارسالی از سوی پیمانکاران خودداری نمایند».

در پیوست این مصوبه فهرستی از ۱۸۳ کالای خارجی دارای مشابه تولید داخل آمده که دستگا‌ه‌های دولتی و سایر دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی یا دولتی استفاده می‌کنند از خرید آن منع شده‌‌اند.

این در حالی است که در پروژه ترمینال زیارتی سلام فرودگاه‌ بین‌المللی امام خمینی(ره) بخش زیادی از کالاها و تجهیزاتی که در فهرست مصوبه هیئت دولت قرار دارد، از شرکتهای خارجی خریداری شده است. بر اساس پیگیری‌های خبرنگار تسنیم پیمانکار این پروژه با مجوز کارفرما یعنی وزارت راه و شهرسازی از طریق شرکت‌های بازرگانی (وارد کنندگان) اقدام به واردات کالای مربوطه برای اجرای طرح مذکور کرده است، به‌عنوان نمونه در یکی از قراردادها شیشه‌های نمای پروژه ترمینال سلام به‌ارزش تقریبی ۴۰ میلیارد ریال از خارج تأمین شده در حالی که مشابه این کالا در داخل تولید می‌شود.

در مورد دیگر شرکت پیمانکار برای خرید آسانسورهای ترمینال سلام قراردادی را با شرکت داخلی واردکننده آسانسور امضا کرده که نماینده رسمی KONE فنلاند در ایران است. موضوع وقتی جالب می‌شود که بدانیم تجهیزات مورد نیاز این آسانسورها به‌صورت کامل از طریق واردات تأمین می‌شود در حالی که تولیدکنندگان داخلی توان تأمین این تجهیزات را دارند.

مطابق این قرارداد ۸۰۰ هزار یورو از کشور خارج خواهد شد تا ۱۰ آسانسور وارداتی از شرکت KONE خریداری شود. بر اساس بندی از این قرارداد ۷۰ درصد کل مبلغ قرارداد به‌عنوان پیش‌پرداخت به شرکت واردکننده پرداخت شده است.

به گزارش تسنیم، کارفرمای ترمینال زیارتی سلام وزارت راه و شهرسازی، مجری آن شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و پیمانکار این پروژه شرکت ملی ساختمان است. با توجه به مستندات موجود در این طرح استفاده از ظرفیت‌های داخلی در سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” مورد توجه قرار نگرفته است و به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان کارفرما علی‌رغم مصوبه دولت با صدور مجوز برای پیمانکار ترمینال زیارتی سلام مرتکب تخلف شده و وزیر راه و شهرسازی باید پاسخگو باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *