تولید لاستیک، فیلتر و روغن بی کیفیت در کارگاه‌های غیر مجاز ۲۰ شهریور, ۱۳۹۵

نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک و روغن، پنچرگیران و فیلترسازان تهران گفت: در حالی که بخش قابل ملاحظه‌ای از لاستیک، روغن و فیلتر مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود اما این تولیدات بی‌کیفیت بوده و توسط کارگاه‌های بدون مجوز تولید می‌شوند.

اقتصاد پرس: شیرین شوکت فدایی در یک نشست خبری با بیان اینکه، اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک و روغن، پنچرگیران و فیلترسازان تهران تلاش کرده با استفاده از پتاسیل ۳هزار و ۲۰۰ واحد صنفی، بهترین خدمات را به مصرف‌کنندگان ارائه کند، گفت: عرضه لاستیک، روغن و فیلتر بی‌کیفیت توسط واحدهای غیرمجاز و معدود اصناف متخلف، نه تنها موجب آسیب به خودرو می‌شود بلکه اعتماد مصرف‌کننده از بین می‌برد.

وی با بیان اینکه محصولات تقلبی و زیر‌پله‌ای در بسته‌بندی‌‌های زیبا ارائه می‌شود، افزود: برخی از این کالاها با استفاده غیرقانونی از آرم استاندارد و همچنین سوءاستفاده از بسته‌بندی برندهای معتبر و خوشنام در بازار عرضه می‌شود که موجب فریب مصرف‌کنندگان شده است.

شوکت فدایی با بیان اینکه ضربه این اقدامات کمتر از ورود کالای قاچاق به بازار کشور نیست، بیان داشت: با طرحی که آماده ارایه به اتاق اصناف و وزارت صنعت،‌معدن و تجارت است، آماده هستیم تا حمایت از تولیدات شناسنامه‌دار را در تهران را به عنوان یک طرح پایلوت انجام دهیم.

نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک، روغن، پنچرگیران و فیلترسازان تهران با بیان اینکه تولید محصول کیفی با قیمت مناسب سهم تولید‌کنندگان برای عملیاتی کردن این طرح است، گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت با واگذاری مسئولیت بازار به اتحادیه ضمن عمل به اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر واگذاری امور به بخش خصوصی، با کاهش مسؤلیت در حوزه تصدی‌گری می‌تواند به عنوان متولی در بازار تمرکز کند.

وی با اشاره به یکی از برنامه‌های اتحادیه در ایجاد شبکه توزیع گفت: اتحادیه آمادگی دارد با مدیریت و نظارت بر بازار نسبت به ساماندهی بازار به دولت کمک کند.

شوکت فدایی تصریح کرد: در طرح فوق واحدهای صنفی نمونه از طریق نصب لوگو به مصرف‌کنندگان معرفی و شناسایی می‌شوند.

نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک و روغن، پنچرگیران و فیلترسازان تهران گفت: گام بعدی استفاده از ظرفیت واحدهای صنفی و همچنین مقابله با محصولات بی‌نام و نشان در واحدهای صنفی مجاز است.

وی افزود: بنابراین در صورت همراهی با طرح، تولید و عرضه محصولات با کیفیت و استاندارد، از امتیازات ویژهای بهره‌مند می‌شوند.

شوکت فدایی با بیان اینکه تشخیص کالاهای بی‌کیفیت و تقلبی در بازار زیاد شده است، افزود: ضمنا حجم این کالاها در بازار زیاد شده است.

نایب رئیس اتحادیه صنفی فروشندگان لاستیک و روغن، پنجرگیریان و فیلترسازان تهران تصریح کرد: مصرف کالاهای تقلبی در این بخش علاوه بر آسیب به خودرو موجب تخریب محیط زیست، افزایش مصرف سوخت و همچنین ضربه به تولید‌کنندگان رسمی کشور می‌شود.

شوکت فدایی اظهار داشت: عرضه محصولات تقلبی و بی‌کیفیت با قیمت کمتر از محصولات کیفی به تولیدکننده داخلی آسیب می‌زند.

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از ورود محصولات بی‌کیفیت به بازار باید مانع از ورود کالای قاچاق شد به کشور شد، گفت: علاوه بر این باید با تولیدکنندگان زیر پله‌ای برخورد شود که در این رابطه اتحادیه آماده همکاری با دستگاه‌های مربوطه است.

نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک و روغن، پنچرگیران و فیلترسازان تهران گفت: بخش قابل ملاحظه‌ای از لاستیک، روغن و فیلتر مورد نیاز کشور  در داخل تولید می‌شود اما بخشی از این تولیدات بی‌کیفیت بوده و توسط کارگاه‌های بدون مجوز تولید می‌شوند.

وی تصریح کرد: تولید این محصولات از مواد اولیه نامرغوب باعث می‌شود که تا محصولات کیفی نتوانند از نظر قیمت با این محصولات رقابت کنند و تولید‌کنندگان واقعی دچار آسیب می‌شوند.

نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک و روغن، پنچرگیران و فیلترسازان تهران تصریح کرد: مسیر برخورد با متقلبان در بخش تولید طولانی است و باید قوانین بازدارنده در تولید حذف شود.

وی با اعلام آمادگی برای بازتعریف استاندارد محصولات و همکاری با سازمان استاندارد گفت: در راستای مبارزه با قاچاق کالا طرحی را برای ارائه به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آماده کرده‌ایم.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *