تولید زیتون کاهش یافت ۲۰ شهریور, ۱۳۹۵

عضو هئیت مدیره شورای ملی زیتون گفت:با توجه به آمار و ارقام موجود از استان ها، تولید زیتون کنسروی به سبب تغییرات جوی و سرمای ابتدای سال با کاهش ۳۰ الی ۴۰ درصدی مواجه خواهد بود.

اقتصاد پرس: نادر جلالت عضو هئیت مدیره شورای ملی زیتون در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: برداشت زیتون کنسروی در برخی مناطق جنوبی و شمالی آغاز شده که تا آبان ماه ادامه دارد.
وی از کاهش ۳۰ الی ۴۰ درصدی تولید این محصول خبر داد و گفت: با توجه به آمار و ارقام موجود از استان ها  تولید زیتون کنسروی به سبب تغییرات جوی و سرمای ابتدای  سال با کاهش ۳۰ الی ۴۰ درصدی مواجه خواهد بود اما برای آمار رسمی و دقیق میزان تولید باید تا پایان فصل برداشت منتظر ماند .
جلالت ادامه داد: مجموع تولید زیتون سال گذشته ۱۰۰ هزارتن بوده که از این میزان ۷۰ الی ۸۰ هزارتن به زیتون کنسروی و مابقی روغنی اختصاص داشته است.
عضو هئیت مدیره شورای ملی زیتون با بیان اینکه سرانه مصرف روغن زیتون در داخل ۲۰۰ گرم است، بیان کرد: سالانه ۱۶ هزارتن روغن در داخل مورد استفاده قرار می گیرد که بسته به شرایط سال های مختلف ۲ الی ۵ هزارتن در داخل تولید شده و مابقی از طریق واردات تامین می شود.
به گفته وی ۴ هزارتن روغن زیتون وارداتی از طریق مبادی رسمی و مابقی از طریق قاچاق وارد می شود.
جلالت با بیان اینکه روغن زیتون های قاچاق از استاندارد لازم برخوردارنیستند، عنوان کرد: روغن زیتون های پونس( تفاله زیتون) قاچاق به سبب عدم نظارت از کیفیت لازم برخوردار نیستند که برخی افراد به دلیل عدم آگاهی و شناخت ویژگی های روغن خوب افدام به خرید این محصولات بی کیفیت می نمایند.
وی در خصوص دلایل قاچاق روغن زیتون اظهار کرد: نبود کنترل کافی در مرزها، عدم شناخت و آگاهی مصرف کنندگان از خرید محصول با کیفیت و تعرفه ۲۶ درصدی واردات، قاچاق این محصول را رقم زده که شورای ملی زیتون انتظار دارد دولت با کاهش تعرفه ۴ درصدی واردات همانند  روغن پالم، آن را تحت عنوان یارانه به تولیدکنندگان اختصاص دهد .
عضو هئیت مدیره شورای ملی زیتون تصریح کرد: دولت طی یک برنامه ۵ الی ده ساله حمایتی از تولیدکنندگان داخلی می تواند میزان واردات و وابستگی  این محصول به خارج بکاهد .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *