سهم ۲۱ درصدی معدن از صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

بیش از یک پنجم ارزش کل صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی بود.

اقتصاد پرس: حجم تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۴ در مجموع به ۱۱٫۵ میلیارد دلار رسید که ۷٫۰۵ میلیارد دلار صادرات و ۴٫۴۴ میلیارد دلار مربوط به واردات بود.

سهم صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال ۹۴ به ۲۱٫۶ درصد رسید و این در حالی بود که سهم آن از واردات ۱۱٫۱ درصد بود.

۳۸ درصد از کل صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۴ مربوط به زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی آن بود. همچنین سهم زنجیره سیمان ۱۰٫۴ درصد، مس و محصولات پایین دستی ۴٫۱ درصد و زنجیره آلومینیوم و محصولات نیز سهم ۳٫۲درصدی در اختیار داشتند.

کشورهای هدف صادرات نیز در سال گذشته به ترتیب عراق، چین، هند، ایتالیا و امارات متحده عربی بودند که عراق با ۱۸٫۳ درصد بیشترین سهم و کشورهای چین و هند به ترتیب با ۱۵ و ۱۴ در رتبه های بعدی قرار داشتند.

سهم واردات از تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۴ برابر با ۴٫۴۴ میلیارد دلار بود که زنجیره  فولاد و محصولات پایین دستی مرتبط، ۶۸درصدی از این رقم را به خود اختصاص داد و سایر معادن و صنایع معدنی ۱۱ درصد، زنجیره آلومینیوم و محصولات ۷٫۷۷ درصد، انواع فروآلیاژها ۲٫۹۶درصد سهم از واردات این حوزه را در اختیار گرفتند.

بیشترین واردات به ترتیب از چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره ، هند و ترکیه بود. چین با ۳۳ درصد، امارات ۲۰ درصد و جمهوری کره با ۱۴ درصد رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *