رسوایی تازه در بورس ۲۰ شهریور, ۱۳۹۵

بر اساس گزارش های موجود، صورت‌های مالی شرکت‌های سهامی عام که در سامانه رسمی سازمان بورس«کدال» منتشر شده با ایراداتی مواجه بوده و بعضا اطلاعات منتشره از سوی ناشران صحت نداشته و ذی‌نفعان را گمراه کرده است.

اقتصادپرس: یکی از اخبار مهم این روزهای بورس تهران خبر عدم شفافیت و دستکاری در شاخص هاست که سرو صدای بسیاری به پا کرده و گفته می شود شاخص های مثبت در این مدت با واقعیت های موجود همخوانی نداشته و حاصل فعل و انفعالات مصنوعی است.

حتی گفته می شود افزایش شاخص که پس از تغییر مدیرعامل بورس ایجاد شد و شاخص ها به صورت حبابی تا مرز ۷۸ هزار واحد رشد کردند نیز ساختگی بوده است و صورتهای مالی شرکتها نشان می دهد شفافیت اطلاعاتی در بورس حاکم نیست.

چرا که بر اساس گزارش های موجود، صورت‌های مالی شرکت‌های سهامی عام که در سامانه رسمی سازمان بورس«کدال» منتشر شده با ایراداتی مواجه بوده و بعضا اطلاعات منتشره از سوی ناشران صحت نداشته و ذی‌نفعان را گمراه کرده است.

سازمان بورس این انتقادات را متوجه سازمان حسابرسی و مدیران شرکت‌ها کرده و خود را از این اتهامات مبرا می‌داند و می‌گوید که گزارشات مالی شرکت‌ها باید با نظارت حسابرس و بازرس قانونی منتشر شده و صحت آن مورد تایید قرار گیرد.

انتشار گزارش با اطلاعات مخدوش به معنی عدم اطلاع حسابرس یا تبانی محسوب می‌شود که در هر صورت مدیران شرکت‌ها باید پاسخگوی آن باشند اما کارشناسان معتقدند که سازمان بورس باید در این بخش ورود کند تا با نظارت مستمر خود از انتشار اطلاعات نادرست جلوگیری به عمل بیاورد.

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌یی سازمان بورس در این خصوص معتقد است که سازمان در انتشارات این گزارش‌ها دخالتی نداشته و انتشار اطلاعات در کدال به معنی تایید یا تکذیب اطلاعات نیست.

غلامرضا ابوترابی می‌گوید که پیرو اطلاعیه سازمان بورس در ۷خرداد ماه سال۹۴ در راستای افشای مستقیم اطلاعات ناشران بازار سهام امکان انتشار مستقیم اطلاعیه‌ها در دو مقطع فراهم شد.

براساس این اطلاعیه ناشران موظف شدند گزارش‌های توجیهی تهیه شده توسط هیات‌مدیره و ارائه گزارش از سوی بازرس قانونی برای افزایش سرمایه را به طور مستقیم در سامانه کدال منتشر کنند؛ اما همچنان این سوال وجود دارد که چه نهادی باید حامی منافع ذی‌نفعان باشد.

در حال حاضر کش و قوس ها میان سازمان حسابرسی و بورس تهران ادامه دارد تا مشخص شود که مسوولیت انتشار غیر واقعی صورت های مالی برخی شرکتها که عامل گمراهی ذی نفعان شده است بر عهده کیست و چه کسی پاسخگوی افرادی است که از این طریق متضرر شده اند.

بنا بر این گزارش در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۷ شهریور ماه ۹۵، شاخص کل با ۴۲۶ واحد کاهش نسبت به دو هفته قبل، به رقم ۷۶۷۴۲ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۳۳۱ واحد کاهش به رقم ۵۳۹۳۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۷۳۶ واحد کاهش عدد ۱۶۶۴۷۴ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۶ / ۰ درصد و ۴ / ۰ درصد کاهش نسبت به دو هفته قبل مواجه شدند.

در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۱۱۳۴۰ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل با ۳۴ درصد افزایش یافته است.

در ضمن تعداد ۵۸۰۲ میلیون سهم و حق تقدم در ۲۲۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴۵ درصد افزایش و ۸ درصد کاهش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کرد.

براین اساس تعداد ۱ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش ۱۳۵۴ میلیارد ریال معامله شد که ۱۸۵درصد و ۱۹۴ درصد افزایش نسبت به دو هفته گذشته را نشان می دهد.

این درحالی است که تعداد ۱۵ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۴۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

طی هفته گذشته محصولات فلزی با ۴۳ / ۴ درصد، زغال سنگ با ۵۶ / ۳ درصد، رایانه با ۹۵ / ۱ درصد و ماشین آلات با ۷۹ / ۱ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.