تلفات چشمگیراحشام عشایرآذربایجان شرقی به دلیل شیوع تب برفکی ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی گفت: اگر به‌طورجدی از شیوع تب برفکی جلوگیری نشود، خدای‌ناکرده احشام که از سرمایه‌های عشایر بوده و تولیدکنندگان پروتئین کشور که در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش دارند، با مشکل مواجه خواهند شد.

اقتصاد پرس: سیدمحمدحسن آل هاشم با اشاره به اینکه سرسبزی و زیبایی‌های منطقه ارسباران باعث جذب گردشگران و به‌ویژه عشایر می‌شود، اظهار داشت: بیست و سومین دوره جشنواره فرهنگی ورزشی عشایری قره‌قیه همچون سنوات گذشته در آستانه آغاز کوچ عشایر صورت گرفت که در کنار سوارکاری مردان وزنان، کوچ نمادین عشایر نیز انجام شد.

وی افزود: هرساله خیل عظیم جمعیت طبیعت دوست و عشایر در جشنواره فرهنگی ورزشی عشایری قره‌قیه حاضر می‌شوند و بایستی قدردان بود که عشایر استان‌های هم‌جوار از این بازی‌های بومی و محلی استقبال گرمی می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی، بابیان اینکه اداره کل امور عشایر آذربایجان شرقی متولی ورزش نیست بلکه برای برگزاری بازی‌های بومی و محلی را پیگیری و درعین‌حال مشارکت می‌کند، گفت: انتظار داریم که محلی ثابت و اعتباراتی برای این جشنواره تخصیص یابد تا بتوان هرساله به امکانات زیربنایی اضافه کرد.

وی با ابراز نگرانی از شیوع بیماری تب برفکی در بین دام‌های عشایری آذربایجان شرقی، ادامه داد: جلسات متعددی در سطح استانی و کشوری انجام داده‌ایم و از طرفی مسئولان در این زمینه گفته‌اند که مشکل به وجود آمده در شرف رفع شدن است.

آل هاشم، با اشاره به اینکه ما متأسفیم که دام‌ها و تولیدات عشایری بر اثر شیوع بیماری تب برفکی در معرض خطر قرارگرفته است گفت: هر روز شاهد تلفات احشام عشایر در آذربایجان شرقی هستیم و بر اساس پیگیری‌های انجام‌شده از دامپزشکی استان، ظاهراً مقابله جدی و توزیع واکسن تب برفکی از هفته جاری آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: اگر به‌طورجدی از شیوع تب برفکی جلوگیری نشود، خدای‌ناکرده احشام که از سرمایه‌های عشایر بوده و تولیدکنندگان پروتئین کشور که در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش دارند با مشکل مواجه خواهند شد.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی، با تأکید بر اینکه تأخیر در صدور مجوز کوچ عشایر مناطق آلوده به بیماری تب برفکی بر عهده سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری است، خاطرنشان کرد: با توجه به سرشماری از دام‌های عشایر منطقه ارسباران مبتلا به تب برفکی، امور عشایر آذربایجان شرقی نمی‌تواند در زمان کوچ تأخیر ایجاد کند، بلکه این طبق مجوز منابع طبیعی انجام‌شدنی است و از طرفی با تشکیل ستاد کوچ عشایر به این مسائل سریعاً رسیدگی خواهیم کرد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.