بررسی تاثیر نفت و طلا بر اقتصاد جهانی ۱۸ شهریور, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: نفت و طلا همواره دو مولفه مهم در تعیین قیمت ارزها بوده اند و تاثیر مستقیم خود را بر کالاها و خدمات به جای گذاشته اند.

به همین جهت برای تعیین چشم‌اندازهای سرمایه‌گذاری, تحلیلگران بازارهای مالی وضعیت طلا و نفت را می سنجند.

در رابطه با تاثیر نفت بر ارز همواره گفته شده که این دو در رابطه معکوس با یکدیگر قرار دارند به این نحو که با فزایش قیمت نفت ارز رایج کشورهایی که مصرف‌کنندگان بزرگ نفت هستند روند کاهش به خود می گیرد که از آن جمله می توان به کاهش قیمت دلار و ین اشاره کرد.

اقتصاد امریکا به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده نفت، همواره نسبت به نوسانات نفتی حساس بوده و تاثیر پذیری پول رسمی این کشور _ دلار _ را می توان در این مساله به وضوح مشاهده کرد.

البته در سال‌های اخیر ارتباط یورو به دلار و تاثیر پذیری آن با قیمت نفت و طلا بررسی شده است و تاثیر معکوس نفت بر یورو نیز وجود دارند همچنین ارز دیگری که از قیمت نفت تاثیر می پذیرد یوان چین است که اثر پذیری به مراتب بالاتری نسبت به یورو دارد چرا که چین یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت است.

طلا نیز به اندازه نفت در اقتصاد جهانی و اقتصاد کشورها نقش بازی می کند؛ بالا رفتن قیمت نفت موجب افزایش تورم جهانی می‌شود و همین امر سبب می شود سرمایه گذاران به سمت بازاری حرکت کنند که در مقابل تورم مقاومت می کند و در این میان انتخابی بهتر از طلا وجود ندارد.

در این زمان تقاضا برای طلا بالا رفته و موجب گرانی آن می‌شود اما همواره عوامل تأثیرگذار مشترک یکسان _ همچون جنگ_ سبب می شود تا قیمت این دو کالای حیاتی هم‌جهت باشد.

نفت به صورت غیرمستقیم بر قیمت کالاها، سهام شرکت‌ها و ارزهای رایج کشورهای مختلف تأثیر می گذارد. این معادله به این صورت است که کاهش بهای نفت باعث تقویت دلار شده و این رشد اقتصادی در امریکا باعث کاهش قیمت طلا می شود و قیمت های جهانی را متاثر می کند.

تغییرات قیمت طلا نیز تأثیرات خود بر بازارهای جهانی به دنبال دارد و بازارهای مالی عمده جهان همچون دلار، فرانک سوئیس و دلار استرالیا از دسته تاثیر پذیرترین ها هستند چرا که منابع غنی از طلا در اختیار دارند.

یکی از نخستین قوانین بازار طلا این است که قیمت این فلز با ارزش دلار رابطه معکوس دارد البته استثناهایی هم وجود دارد و گاهی دیده شده که طلا و دلار هم‌جهت حرکت کرده اند.

به هر حال تاثیر این دو عامل مهم در کشورها با یکدیگر متفاوت بوده و با تغییر نگرش و سیاست کشورها تاثیرات متفاوتی را بر جا می گذرد اما نمی توان از تاثیر جهانی اقتصاد بر اقتصاد کشورها به راحتی گذشت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *