روزانه 28 میلیون مترمکعب گاز همراه نفت در کشور هدر می رود ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

قائم مقام معاونت امور هیدروکربوری وزارت نفت از هدررفت روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز همراه نفت در کشور خبر داد و بر ضرورت ورود جدی تر بخش خصوصی به مبحث فلرینگ تاکید کرد.

اقتصاد پرس:  «محسن خجسته مهر» در نخستین همایش فلرینگ ایران گفت: ورود جدی تر بخش خصوصی به مبحث فلرینگ می تواند به صیانت از منابع گسترده هیدروکربوری کشور انجامد.
وی تاریخچه فلرینگ را معادل تاریخچه تولید نفت در کشور دانست و افزود: تاکنون با وجود توفیق هایی که در بحث فلرینگ کسب شده است نتوانسته ایم موفقیت چشمگیری در این مبحث مهم داشته باشیم.
خجسته مهر بر صیانت قانونی از ذخایر هیدروکربوری کشور تاکید کرد و گفت: روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز همراه نفت در کشور سوزانده می شود.
وی افزود: یک حساب سرانگشتی نشان می دهد این گاز می تواند به ۲۵ میلیون متر مکعب گاز شیرین تبدیل شود. بر پایه برآورد هزینه ها، سالیانه نزدیک به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار گاز همراه نفت در کشور به هدر می رود.
قائم مقام معاونت امور هیدروکربوری وزارت نفت هزینه هدر رفته را معادل ساخت یک فاز پارس جنوبی دانست و افزود: این میزان برآوردی از عملکرد مستقیم است و اگر موارد دیگر به آن افزوده شود هزینه سرسام آورتر می شود.
وی مشکل اصلی را در بخش بالادستی صنعت نفت دانست و گفت باید بیشتر به بحث فلرینگ در بخش بالادستی صنایع نفت توجه شود.
وی یکی از مشکلات زیست محیطی را ترکیبات گوگردی عنوان کرد و گفت: باید برای ساماندهی این ترکیبات آلاینده محیط زیست فکر اساسی شود.
به گزارش ایرنا، نخستین همایش فلرینگ ایران عصر امروز با حضور مقام های دولتی و صاحبنظران صنعت نفت ایران در محل هتل ارم تهران برگزار شد.

منبع: ایرنا


دیدگاه برای “روزانه 28 میلیون مترمکعب گاز همراه نفت در کشور هدر می رود
  1. به نظر می رسد که این فناوری بتونه راه کاره مناسبی برای جلوگیری از هدر رفتن نفت و همچنین جلوگیری از ایجاد آلودگی باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *