قیمت خرما روند کاهشی داشته است ۱۶ شهریور, ۱۳۹۵

رئیس انجمن ملی خرما با اشاره به برداشت فصل خرما و وفور این محصول در بازار گفت: خرما نه تنها افزایش قیمت نداشته، بلکه کاهش هم یافته و مصرف‌کننده باید هر کیلو خرمای مضافتی را ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تومان بخرد.

اقتصاد پرس:سال گذشته به دلیل تغییر شرایط اقلیمی، یک سوم از تولید محصول خرما در کشور کاسته شد که این مسئله بر افزایش قیمت خرما مؤثر بود، تا جایی که امسال در ماه مبارک رمضان، مردم هر کیلو گرم خرمای مضافتی را تا ۱۰ هزار تومان تهیه کردند.

گزارش‌های میدانی از برخی میادین میوه تره‌بار از جمله تره‌بار فروشگاه اتکا واقع در خیابان امام خمینی(ره) حاکی از آن است که اکنون هر کیلو خرمای مضافتی ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان به مردم فروخته می‌شود.

محسن رشید فرخی رئیس انجمن ملی خرما در این زمینه گفت: اکنون در فصل برداشت خرما هستیم و وضعیت خوبی درباره برداشت این محصول داریم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به میزان برداشت باید قیمت محصول خرما نسبت به سال قبل ۳۵ درصد کاهش داشته باشد، تصریح کرد: اکنون هر کیلو خرمای مضافتی در بنکداری ۶ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که باید ۲۰ تا ۲۵ درصد بالای این رقم به دست مصرف‌کننده برسد.

رئیس انجمن ملی خرما تأکید کرد که ایران سالانه یک میلیون تن خرما تولید می‌کند که به دلیل آنکه خرما در سفره ایرانی جایگاه خاصی دارد، تنها ۲۵ درصد از آن صادر می‌شود.

ایران دومین کشور پس از مصر به عنوان بزرگترین تولیدکننده خرما در دنیا محسوب می‌شود که سالانه چیزی حدود ۲۵۰ هزار تن خرما از ایران به مقصد کشورهای اروپایی، روسیه، هند، آسیای شرقی و آمریکا شمالی صادر می‌شود.

منبع:قدس آنلایندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.