مدعیان دستکاری شاخص،درپی گرفتن ماهی از آب گل آلودبورس هستند ۱۵ شهریور, ۱۳۹۵

یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص ادعای دستکاری شاخص بورس و معاملات گفت: طرح موضوعاتی این چنینی بار حقوقی زیادی برای منتشرکنندگان این خبرها دارد و سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر باید برخورد جدی و قانونی با منتشر کنندگان این خبرها داشته باشد.

اقتصاد پرس:منصور کریمی در خصوص شرایط کنونی بازار سرمایه گفت: بنظر می رسد در حال حاضر بورس وضعیت طبیعی خود را طی می کند؛ چرا که پس از رشد چند هزار واحدی شاخص و نیز افزایش قیمتها در مردادماه، بازار سرمایه نیاز به استراحت و اصلاح دارد که در حال حاضر این اتفاق در حال رخ دادن است.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: این که توقع داشته باشیم هر روز شاخص و قیمت سهام شرکتها با افزایش و رشد مواجه باشد امری غیرعادی است، چرا که بازار سهام تابعی از خبرهای منتشر شده در حوزه های مختلف در داخل و خارج از کشور و نیز در سطح جهانی است و به دلیل این که خبرهای مثبت و منفی فراوانی در هر لحظه منتشر می شود بنابراین نمی توان توقع داشت که بورس تنها با رشد و افزایش همراه باشد.
وی همچنین در خصوص ادعای دستکاری شاخص بورس و معاملات بازار اذعان داشت: طرح موضوعاتی این چنینی بار حقوقی زیادی برای منتشرکنندگان این خبرها دارد و سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر باید برخورد جدی و قانونی با منتشر کنندگان این خبرها داشته باشد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: این که شاخص و معاملات دستکاری می شود یا نه موضوعی است که باید با سند و مدرک ارائه شود و از مجرای قانونی مورد پیگرد قرار گیرد اما این که در یک سایت یا روزنامه یا یک شبکه اجتماعی این موضوع ادعا شود که معاملات بورس دستکاری می شود نباید این موضوع ملاک عمل و تصمیم گیری قرار گیرد.
وی تصریح کرد: جدای از این که معاملات و شاخص بورس دستکاری می شود یا نه باید گفت کسانی که این ادعا را بدون مدرک و سند مطرح و منتشر می کنند صرفا به دنبال گرفتن ماهی از آب گل آلود در بورس هستند و بر این اساس معامله گران باید هوشیار باشند و نباید به هر خبری واکنش نشان دهند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: متاسفانه در سالهای پیش و دوره های مختلف این موضوع مطرح بوده و هست که شاخص بورس دستکاری می شود و تاسف بیشتر این که هیچ سند و مدرکی هم توسط مدعیان ارائه نمی شود. بعلاوه این که سازمان بورس هم به عنوان نهاد ناظر باید پیگیری حقوق معامله گرانی باشد که با انتشار این شایعه و موضوعات متضرر می شوند.
وی در خصوص دلایل افت بازار سهام در روزهای گذشته نیز گفت: از لحاظ سنتی در آخرین ماه تابستان هر سال به دلیل پایان سال مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاری‌ها و در پی آن تسویه اعتبارات، کفه عرضه نسبت به تقاضا در بورس سنگین تر شده که این فشار فروش، موجب منفی شدن معاملات می شود.

منبع :تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *