گسترش بیکاری نتیجه خصوصی‌سازی ۱۵ شهریور, ۱۳۹۵

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید با وجود کسب ۷۵۰ میلیارد دلار درآمد در هشت سال فعالیت دولت‌های نهم و دهم، حاشیه‌نشینی به‌جا مانده و فقر مهار نشده است.

اقتصاد پرس:علی ربیعی دیروز در همایش اندیشه تعاون که به مناسبت دومین روز از هفته تعاون به نام «روز تعاون و تامین مالی» در مجموعه تلاش برگزار شد، با ابراز تاسف از اینکه کسب درآمد بالای نفت در دو دولت گذشته نتوانست دهک‌های پایین جامعه را از فقر رهایی بخشد، گفت: اندیشه تعاونی را باید باور کرد و برای این مهم باید بستر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر رصد شرایط اقتصادی کشور، گفت: متن اقتصادی- اجتماعی جامعه نسبت به اوایل انقلاب تغییر کرده و فرهنگ دچار دگرگونی شده است بنابراین باید راهکار ارائه کنیم.

وی با اشاره به جایگاه مهم اقتصاد تعاونی در کشورهای دارای اقتصاد مبتنی بر بازار مانند آمریکا، اروگوئه یا برزیل گفت: ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی برزیل از بخش تعاون و شش درصد صادرات این کشور نیز از این بخش تامین می‌شود.ربیعی ارزش تولیدات بخش تعاونی در آمریکا را سالانه یک میلیارد دلار از طریق ۱۲۱ شرکت تعاونی اعلام کرد.

وی با اشاره به ناموفق بودن خصوصی‌سازی در کشور گفت: به نام خصوصی‌سازی زمین‌های کارخانه‌ها را فروختند، کارگران را اخراج کردند و نتیجه آن گسترش بیکاری بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: وقتی رویکرد عدالت با ایجاد تعاونی وجود نداشته باشد، پول نظیر کشتی به گل می‌نشیند هر چقدر هم منابع مالی تزریق شود.ربیعی در ادامه گفت: متاسفانه ما همواره به‌دنبال بستر حقوقی هستیم.

خروارها قانون اگر بستر اجتماعی مناسب نداشته باشد به هیچ دردی نمی‌خورد.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسعه را اشتغال فراگیر ضدفقر عنوان کرد و گفت: برای تحقق این امر نیاز به همسویی با تعاون داریم.

تعاون باید در بطن زندگی مردم وارد شود.ربیعی با بیان اینکه زیرساخت‌ها برای توسعه تعاونی‌ها در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شکل گرفته است، در پایان تاکید کرد: تعاونی‌ها راهی برای زندگی بهترند به طوری که نیازمند آن هستیم که پشت به پشت هم دهیم تا زندگی را بهتر کنیم.

منبع :ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *