افزودنی های ایرانی سیمان حفاری با موفقیت آزمایش شد ۱۵ شهریور, ۱۳۹۵

تخصصان و کارشناسان گروه پژوهش و فناوری های حفاری و تکمیل چاه پژوهشگاه صنعت نفت در مسیر بومی‌سازی ١٠ قلم از افزودنی های سیمان حفاری (طرح کیمیا) در مقیاس آزمایشگاهی، موفق شدند آزمایش میدانی سه قلم از این افزودنی‌ها را با موفقیت به پایان برسانند.

اقتصاد پرس:سه قلم افزودنی‌های ایرانی سیمان حفاری شامل ریتار در دمای پایین و متوسط و پراکنده ساز آب شیرین، مرداد ماه امسال با موفقیت آزمایش میدانی شد.

عزت اله کاظم زاده، رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت در این باره گفت: سیمانکاری چاه های نفت و گاز یکی از مهمترین بخش های تکمیل چاه است که در صورت موفق نبودن این کار، خسارات جبران ناپذیری بر منابع هیدروکربوری کشور وارد می شود و نبود افزایه های فوق با کیفیت و میزان مناسب، عملیات تولید صیانتی و در نتیجه صادرات منابع هیدروکربوری را به مخاطره می اندازد.

وی افزود: صنعت حفاری کشورمان وابستگی بالایی نسبت به واردات افزایه های مورد نیاز در عملیات حفاری دارد و از این رو متخصصان و کارشناسان گروه پژوهش و فناوری های حفاری و تکمیل چاه پژوهشگاه، ساخت و تولید افزایه های پر مصرف در صنعت حفاری را در دستور کار خود قرار دادند.

کاظم زاده گفت: از اهداف مورد توجه در این پروژه، می توان به تکمیل و انگیزش چاه به منظور دستیابی به خودکفایی و تولید دانش فنی، بررسی سازگاری مواد افزودنی با یکدیگر جهت بالابردن قدرت عملکرد آنها در شرایط چاه های ایران و تولید آنها در مقیاس نیمه صنعتی اشاره کرد.

وی افزود: طراحی فرایند تولید بهینه و تدوین بسته دانش فنی برای واگذاری با استفاده از توانایی‌های موجود در کشور با جلب همکاری موسسه های دانش بنیان و تولیدکنندگان و توسعه دهندگان بخش خصوصی از دیگر اهداف این پروژه مهم است.

رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت گفت: متخصصان و کارشناسان این گروه بنا به رسالتشان، فعالیت های تحقیقاتی خود را در این زمینه آغاز و در نهایت پس از یک سال تحقیق و بررسی های همه جانبه و حمایت کارفرمای پروژه و مدیریت پژوهشگاه، موفق به بومی‌سازی ١٠ قلم از افزودنی های سیمان حفاری در  مقیاس آزمایشگاهی و آزمایش میدانی سه قلم از این افزودنی ها شامل ریتار در دمای پایین و متوسط و پراکنده ساز آب شیرین شدند.

کاظم زاده اظهار کرد: در آزمایش میدانی محصولات جدید بومی، دوغاب سیمان طراحی شده در چاه ٢٢ چشمه خوش که یکی از حساس ترین مناطق عملیاتی است، در حضور نماینده کارفرما، ناظران پروژه، رئیس ناحیه و ناظر شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اجرا و براساس آزمایش های کنترل کیفی و استانداردهای بین المللی، نتایج به دست آمده رضایت بخش و موفق گزارش شد.

وی تصریح کرد: در پی این موفقیت، کارفرمای پروژه درخواست انجام عملیات سیمانکاری لوله جداری ٩۵,٨ اینچ همین چاه را با استفاده از سه قلم از افزودنی های دیگر شامل ریتار در دمای بالا، پراکنده ساز آب شور و افزودنی جلوگیری کننده از نفوذ گاز بومی سازی شده به پژوهشگاه پیشنهاد داده است که در آینده بسیار نزدیک اجرایی خواهد شد.

منبع:میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *