کم‌کاری سازمان راهداری در نصب دوربین‌های هوشمند ۱۵ شهریور, ۱۳۹۵

در حالی وزیر راه آبان‌ماه گذشته از نصب ۶۰۰ دوربین ثبت تخلف در جاده‌های کشور تا پایان سال ۹۴ خبر داده بود که با گذشت حدود شش ماه از سال ۹۵، وی از نصب ۵۰۰ دستگاه از دوربین‌ها خبر داده است.

اقتصاد پرس:عباس آخوندی با بیان این‌که برای کاهش سرعت به افزایش قدرت مدیریت الکترونیک جاده نیاز است، اظهار کرد: وزارت راه در دولت یازدهم قرارداری برای نصب و راه‌اندازی حدود ۲۰۰۰ دوربین هوشمند جاده‌ای امضا کرد  تا در هر ۱۰ کیلومتر از ۳۴ هزار کیلومتر راه‌های شریانی کشور، یک دوربین هوشمند نصب شود.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون حدود ۵۰۰دوربین در راه‌های شریانی کشور نصب شده است، تصریح کرد: سرعت در آزادراه تهران- قم ۱۰ کیلومتر بر ساعت کاهش یافته است و به همین دلیل از شدت تصادفات آمار تلفات رانندگی نیز کاسته می‌شود.

وی بیان کرد: تفاوت دوربین‌های هوشمند جدید با سایر دوربین‌ها در ثبت میانگین زمان لازم با سرعت مجاز حد فاصل دوربین قبل و بعد است و اگر زودتر به دوربین بعدی برسد قطعا جریمه خواهد شد و قدرت کنترلی آن خوشبختانه بهتر است.

این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی آبان‌ماه سال گذشته پای شهرنشینی را به موضوع تصادفات رانندگی باز کرده و گفته بود: این‌که جامعه در ظرف ۳۰ سال گذشته جمعیت سه برابر و خودروها ۱۲ برابر شده است، بنابراین شهرنشینی و زندگی مدرن و خودرو مسئله واقعی اجتماعی است که نمی‌توانیم از آن چشم پوشی کنیم.

آخوندی افزود:‌در جهت تنزل مخاطرات جاده باید عمل کنیم، ضمن آن‌که مدیریت جاده‌ها را به شکل خیلی جدی بگیریم. بحث سیستم آی تی و دوربین ها در جاده‌ها مسئله بسیار مهمی است.

وی با بیان این‌که برنامه نصب ۱۸۸۰ دوربین در دستور کار قرار دارد،‌ اظهار کرد: تا پایان امسال (سال ۹۴) ۶۰۰ دستگاه دوربین نصب می‌شود و امیدوارم تا دو سال آینده این تعداد به ۲۲۰۰ دستگاه افزایش یابد.

تقریبا شش ماه از سال ۹۵ می‌گذرد اما برنامه نصب دوربین‌های ثبت سرعت ما طبق وعده‌های داده شده پیش نمی‌رود و تا اینجای کار ۱۰۰ دستگاه از برنامه عقب است. به نظر می‌رسد سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به عنوان متولی نتوانسته به وظایف و تعهدات خود در این رابطه عمل کند. این سازمان طی ماه‌های اخیر درگیر موضوعات مختلفی از جمله انتزاع حوزه راهداری از ادارات راه و شهرسازی و الحاق آن به ادارات کل حمل‌ونقل و پایانه‌ها بوده است.

منبع:تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *