اقشار کم درآمد از امتیازات ویژه تسهیلات مسکن بی بهره اند ۱۵ شهریور, ۱۳۹۵

کارشناسان اعتقاد دارند امتیازات جدیدی که برای تسهیلات خرید مسکن در نظر گرفته شده عامل خانه دار شدن دهک های کم برخوردار نخواهد بود اما با استقبال دهکهای بالای جامعه امکان تحرک در این بازار بسیار است.

اقتصادپرس: اولین روز هفته جاری با خبری خوب از وزارت مسکن آغاز شد؛ مدیرعامل بانک مسکن اجرای دستورالعمل کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن در شعب بانک مسکن و کاهش ۴۱درصدی اقساط پرداختی برای استفاده‌کنندگان وام مسکن را رسانه ای کرد.

در حالی این تمهیدات برای خروج بازار مسکن از رکود اندیشیده شده که با گذشت بیش از ۵ ماه از شروع سال ۹۵ بازار رونقی را شاهد نبوده و حجم معاملات چندان افزایش نداشته است؛ در این میان تسهیلات بانکی یکی از بازیگران صحنه رونق بازار مسکن به شمار می رود و به نظر می رسد سیستم پولی و مالی کشور باید تخفیفات ویژه تری را برای رونق مسکن در نظر بگیرند.

البته بعید به نظر می رسد امتیازات جدید خواهان چندانی داشته باشد چرا که قیمت متوسط آپارتمان در کلانشهری مانند تهران حدود ۴ میلیون تومان است، بنابراین تسهیلات مشخص شده کمتر از ۱۲درصد ارزش یک واحد مسکونی را تامین می کند.

در ضمن تسهیلات و امتیازاتی که بانک مسکن در نظر گرفته برای اقشار پردرآمد کشور کارایی دارد چرا که برای اقشار کم برخوردار مبلغ این تسهیلات ناکافی و سود بازپرداخت آن بالاست به علاوه اینکه نقدینگی اولیه برای خرید مسکن در بازار کم است و مجموع تمامی این عوامل نا کارایی این وام در بازار معاملات مسکن را نشان می دهد و از سوی دیگر شائبه دلالی و سوداگری در این بازار را بیش از هر زمان دیگری داغ می کند.

یکی از وظایف دولت ها تامین مسکن اقشار ضعیف جامعه است که تسهیلات خرید مسکن با توان مالی آنها همخوانی ندارد و نمی توان گفت دولت در راستای خانه دار کردن اقشار محروم سود بانکی را کاهش داده است. چرا که دولت باید برنامه ویژه ای برای این اقشار داشته باشد و در گام اول تسهیلات پرداختی را متناسب با توان مالی مردم ارائه دهد؛ مدت بازپرداخت اقساط را به سه یا چهار دهه افزایش داده و میزان سود تسهیلات مسکن همتراز با سود سایر تسهیلات نباشد.

در هر صورت کارشناسان اعتقاد دارند امتیازات جدیدی که برای تسهیلات خرید مسکن در نظر گرفته شده عامل خانه دار شدن دهک های کم برخوردار نخواهد بود اما با استقبال دهکهای بالای جامعه امکان تحرک در این بازار بسیار است.

چرا که به دلیل سیاست های غلط پولی و بانکی در سالهای گذشته سرمایه های موجود در بخش ساخت وساز به بانک ها منتقل شده و عامل تعمیق رکود شد و حالا احتمالا سرمایه داران پول های سرگردان خود را مجددا وارد بازار ملک کرده و خرید و فروش را رونق می دهند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.