دستاورد نخستین روز اجلاس گروه 20 تصویب مهار تغییرات اقلیمی ۱۵ شهریور, ۱۳۹۵

شی‌جین‌پینگ و باراک اوباما، رهبران چین و امریکا مدارک مربوط به پیوستن کشورشان به معاهده جهانی پاریس برای مهار تغییرات اقلیمی را به صورت رسمی به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد تقدیم کردند.

اقتصادپرس: یازدهمین اجلاس گروه ۲۰ به حضور قدرت های اقتصادی جهان عصر دیروز در کشور چین رسما آغاز شد تا برنامه سال‌های آینده جهان در حوزه رکود اقتصادی، توازن میان عرضه و تقاضا و یافتن راه‌های جدید انگیزش تجارت جهانی بررسی شود.

به گزارش رویترز، سران گروه ۲۰ متشکل از ۱۹قدرت صنعتی و نوصنعتی جهان به اضافه اتحادیه اروپا قرار است در مورد راهکارهای تحریک اقتصاد جهانی با هم گفت‌وگو کنند.

شی ‌جین‌ پینگ، رییس‌جمهور چین به عنوان میزبان آغازگر این اجلاس در شهر «هانگژو» بود. رییس‌جمهوری چین در این سخنرانی گفت: حال که این گروه گردهم آمده باید اقدامات تازه‌یی انجام شود تا تنها دغدغه‌ رهبران سیاسی اقتصادهای داخلی نباشد.

شی‌جین‌پینگ در ادامه افزود: کشور من به آینده خوش‌بین است و در وضعیتی است که می‌تواند با سرعت متوسط یا بالا رشد کند و امکانات فراوانی برای توسعه جهان فراهم کند.

در شراطی نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت اقتصاد جهانی پر رنگ شده که منتقدان اعتقاد دارند چین عامل کندی رشد اقتصاد جهانی است؛ همچنین گفته می شود سیاست‌های پولی و مالی لحاظ شده در کشورهای غربی موجب توقف روند اصلاحات شده است؛ از سوی دیگر در کشورهای درحال توسعه، واردات کاهش یافته و بخش‌های تولیدی نیز در مسیر کوچک‌تر و ضعیف‌تر شدن قرار دارند.

همه این عوامل باعث شده تا براساس آمار سازمان تجارت جهانی، رشد تجارت جهانی در سال ۲۰۱۶ ۲٫۸درصد کاهش را نشان بدهد درحالی این شاخص برای پنجمین سال پیاپی همچنان زیر ۳درصد باقی می‌ماند.

کارشناسان مسائل اقتصادی بر این باورند که نشست امسال سران کشورهای عضو گروه ۲۰ در چین در حقیقت نشست سازمان‌های اقتصادی و مالی سنتی و اقتصادهای پیشرو است که در این میان چین همچنان به نقش چشمگیر خود در افزایش رشد اقتصادی جهان و نیز اصلاح نظام مدیریت اقتصادی و مالی جهان ادامه خواهد داد.

علاوه بر مسائل اقتصادی، بحران‌های بین‌المللی ازجمله جنگ داخلی سوریه و وضعیت شرق اوکراین توسط رهبران جهان واکاوی شده و توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر موضوع پناهجویان نیز از این مذاکرات است.

مهم‌ترین بخش نخستین روز اجلاس گروه ۲۰ تصویب معاهده اقلیمی پاریس از سوی چین و امریکا بود به طوری که این دو کشور که تولیدکننده ۴۰درصد از کربن جهان هستند با تصویب رسمی آن دیگر کشورها را هم تشویق کردند هر چه سریع‌تر به معاهده بپیوندند تا امکان اجرای پیمان در سال جاریمهیا شود.

بر همین اساس شی‌جین‌پینگ و باراک اوباما، رهبران چین و امریکا مدارک مربوط به پیوستن کشورشان به معاهده جهانی پاریس برای مهار تغییرات اقلیمی را به صورت رسمی به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد تقدیم کردند.

هدف اصلی این معاهده گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است و کشورهای عضو سازمان ملل را به کاهش تصاعد گازهای گلخانه‌یی به میزان ۳۲درصد تا سال ۲۰۳۰ دعوت می‌کند.

با این حساب در مجموع ۲۶کشور به صورت رسمی به پیمان اقلیمی پاریس پیوسته‌اند این پیمان تاریخی وقتی اجرایی می‌شود که ۵۵ کشور جهان به آن بپیوندند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *