سازمان ملی استاندارد و گمرک تفاهم نامه همکاری امضا کردند ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

تفاهم نامه همکاری بین سازمان ملی استاندارد و گمرک جمهوری اسلامی ایران در استفاده بهینه و موثر از توانمندی های اجرایی، اهرم ها و اختیارات قانونی دو طرف در زمینه های صادرات و واردات امضا شد.

اقتصاد پرس: این تفاهم نامه روز یکشنبه در اجرای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی و قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران و به منظور اجرای مواد ۶۲ و ۷۰ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور و ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و برای تسریع و تسهیل در امر صادرات و واردات بویژه حمایت از تولیدکنندگان داخلی بین «نیره پیروزبخت» رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و «مسعود کرباسیان» رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران امضا شد.
بر اساس این گزارش، هدف از انعقاد تفاهمنامه، تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای لازم با رعایت اعمال نظارت های کیفی برای کالاهای مشمول استاندارد اجباری برای واردات و صادرات و به تبع آن روان سازی انجام تشریفات گمرکی در موضوع استفاده بهینه و موثر از توانمندی های اجرایی، اهرم ها و اختیارات قانونی دو طرف است.
پیروزبخت در این مراسم اظهار داشت: تحولات کشور ایجاب می کند به دنبال به روز کردن اطلاعات موجود در این سازمان باشیم و در این زمینه نیازمند هماهنگی با سایر دستگاه ها و نهادها هستیم.
پیروزبخت، واردات کالاهای باکیفیت را یکی از نیازهای اساسی کشور در راستای مقوله اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: تلاش همه دستگاه ها برای ارتقای وضعیت صادرات، همان مفهوم اقتصاد برون گرا و درون زا است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ارائه مجدد بسته حمایت از تولید در گمرک را گامی مهم در بهبود وضعیت تولید و تولیدکنندگان کشور دانست.
وی یادآور شد: تفاهم نامه پیشین بین این دو دستگاه در اسفندماه ۱۳۹۲ منعقد شده بود که امروز و با گذشت بیش از دو سال در آن تجدیدنظر شد.
پیروزبخت ابراز امیدواری کرد امضای این تفاهم نامه منجر به انجام صادرات تحت ضوابط سازمان ملی استاندارد شده و با کمترین تاخیر و معطلی در سر مرزها اتفاق بیفتد.
به گزارش ایرنا، مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران نیز در این جلسه گفت، ۱۵۰ گمرک در کشور وجود دارد که کالاهای وارداتی از آنها باید مجوز استاندارد داشته باشد.
وی ادامه داد: مردم باید خود مطالبه گر پروانه های استاندارد کالاها باشند، زیرا مجوز استاندارد حافظ منافعشان است و پولی که بابت این مجوزها می پردازند در حقیقت برای سلامت خود می پردازند.
کرباسیان خاطرنشان کرد: ۲۶ ماه پیش تفاهم نامه ای بین گمرک و سازمان ملی استاندارد امضا شد که شفافیت در کار را به دنبال داشت؛ به طوری که مدت زمان معطلی کالا در گمرکات از میانگین ۲۶ روز با برقراری سیستم الکترونیک و برخط (آنلاین) به سه روز تقلیل یافته است.
وی تصریح کرد: گمرک جمهوری اسلامی ایران در تعامل سازنده با ۲۳ سازمان دیگر در تلاش است تا اطمینان بخشی هر چه بیشتر را به اقتصاد و شرایط رونق تولید و صادرات فراهم کند که افزایش اعتبار پروانه های گمرکی یکی از این شرایط است.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *