وام، مسکن را رونق نمی‌دهد ۱۴ شهریور, ۱۳۹۵

آرمان سیاست‌های وزارت مسکن را زیر سوال بدره نوشته است:‌ درباره وام مسکن که در سال های اخیر مطرح شده و کاهش نرخ سود آن، باید عنوان کرد که این موضوع پاک کردن صورت مساله است. مساله رکود مسکن بزرگ‌تر از اینهاست که مثلا بگوییم مردم به دلیل دو درصد نرخ سود بالاتر، از دریافت وام مسکن خودداری کرده اند. مشکل رکود فقط به بخش مسکن مربوط نمی‌شود که با چند میلیارد تومان وام بتوانیم آن را حل کنیم.

اقتصاد پرس: این روزنامه حامی دولت نوشت: باید پول هنگفتی وارد اقتصاد کنیم تا صنایع و بخش‌های مختلف اقتصادی به حرکت در بیایند یا باید برنامه جامع و وسیع تری اتخاذ کنیم. متاسفانه هنوز سیاست جامع و تاثیرگذاری برای گشودن گره بازار مسکن تدوین‌نشده است و ضرورت دارد مسئولان با توجه به شرایط اقتصادی مردم، چاره‌ای اساسی برای وضعیت مسکن بیندیشند. اینکه فکر کنیم با یک یا دو درصد کاهش نرخ سود وام مشکل مسکن برطرف می‌شود، بسیار فکر خامی است.

باید گفت این وام هیچ تغییری در روند رکود مسکن ایجاد نمی‌کند. حتی اگر پنج یا هشت درصد کاهش نرخ سود داشته باشیم باز هم امیدی به رونق این بخش نیست. اگر صورت مساله این بود که پول ها در بانک انباشت شده است، مردم برای دریافت وام هجوم می‌آوردند یا اگر بازار‌های متنوعی در کشور وجود داشت، مردم به این فکر می‌کردند یک یا دو درصد سود کمتر می‌تواند کمک زیادی به آنها کند. اما در شرایطی که تقریبا تمام بازار ها در یک فضای رکود قرار دارد با دو درصد کاهش نرخ سود هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد.

مسئولان اعلام می‌کنند با این اقدام قصد تحریک تقاضا را دارند، اما باید گفت ما نمی‌توانیم با چنین ابزار مالی کوچکی مردم را تحریک کنیم تا واحدهای مسکونی را خریداری کنند. این اقدام مانند این است که بخواهید یک تانک متوقف را حرکت دهید و فقط دو نفر تانک را هل بدهند. مسلم است تانک رکودی که امروز متوقف و خاموش است با یک وام ۱۰۰ میلیونی حرکت نمی‌کند. به طور کلی، مقیاس رکود در مسکن بسیار بزرگ‌تر از آن است که بخواهیم با مقیاس ۵۰ هزار وام ۱۶۰ میلیونی آن را رونق دهیم. این ابزارهای مالی تنها در شرایطی می‌توانند به یک بخش کمک کنند که رکود هنوز به مرحله بحرانی نرسیده باشد.

در نتیجه ما ابزارها و منابع مالی وسیع تری برای رونق مسکن نیاز داریم. وضعیت موجود نشان می‌دهد رکود بازار مسکن به حدی عمیق شده است که حتی وام‌هایی با مبالغ بالاتر هم تاثیری در خانه‌دار شدن مردم ندارد. در حال حاضر قدرت خرید بسیار پایین آمده و از دریافت وامی هم که باید بازپرداخت آن را تا سال‌های زیادی متقبل شوند استقبال زیادی نمی‌کنند. بعضی ها می‌گویند با استفاده از تسهیلات بانکی و افزایش سقف وام، تحرکی کم در بازار مسکن ایجاد می‌شود، اما من می‌گویم مطلقا هیچ تحرکی در بازار به وجود نمی‌آید، به دلیل اینکه تاثیرات چنین تسهیلاتی مقطعی است. به‌ویژه که در کلان‌شهرها با این‌گونه مبالغ، نمی‌توان اقدام به خرید مسکن کرد. با این اوصاف، تسهیلات مسکن تنها یکی از راهکارهای رونق بازار است و دولت باید به راهکارهای دیگر هم توجه داشته باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *