تعاونی‌ها هزینه مبادله را کاهش می‌دهند ۱۴ شهریور, ۱۳۹۵

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش تعاون راه سوم اقتصاد به نقش تعاونی‌ها در افزایش عدالت و کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: حمایت دولت‌ها از تعاونی را می‌توان به حمایت آنها از عدالت توزیعی و امنیت در اقتصاد تعبیر کرد.

اقتصاد پرس: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای سخنان خود با تبریک فرارسیدن هفته تعاون به تعاون‌گران سراسر کشور اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران در نظامات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دگرگونی‌هایی ایجاد کرد اما در نظام اقتصادی با وجود اقدامات متعدد، سرعت عمل نداشته است.

وی افزود: دلیل این موضوع به موانع قانونی و همچنین باور مسئولان باز می‌گردد؛ هم‌اکنون اقتصاد تعاون در ایران مشکلات بیشتری دارد.

رضایی با اشاره به اینکه یکی از وعده‌ها در اقتصاد ایران افزایش سهم تعاون به ۲۵ درصد بود، گفت: این موضوع با وجود تأکید قانون محقق نشد در حالیکه اگر این موضوع با عزم مسئولان به سرانجام می‌رسید،‌ نوعی انقلاب محسوب می‌شد.

رضایی افزود: نخستین مبنا در اقتصاد تعاونی، فلسفه اجتماعی آنهاست چرا که در تمام جوامع گروه‌های اجتماعی سلیقه‌های سازمان یافتگی متفاوتی دارند و اشکال مختلفی از فعالیت اقتصادی را هم می‌پذیرند.

وی گفت: به عنوان مثال برخی جوامع در قالب شرکت‌های سهامی عام راحت‌تر عمل می‌کنند و برخی هم شرکت‌های خصوصی را با سلایق خود سازگارتر می‌یابند. بنابراین باید تلاش کنیم تا در قالب تعاون تمام گروه‌های اجتماعی را در اقتصاد سهیم کنیم.

وی با اشاره به محاسن اقتصاد تعاونی گفت: امروزه بسیاری از روستاها در اتاق‌های کوچک خود محلی برای کسب و کار تعبیه کردند و این موضوع نشان می‌دهد که تعاونی‌ها چقدر در افزایش سطح عمومی رفاه جامعه اثرگذار است؛ در این باره باید تأکید کنم که تعاونی‌ها هزینه مبادله را کاهش و از طرفی سطح عمومی رفاه را نیز افزایش می‌دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به سیاست‌های ابلاغی اصل ۴۴ قانون اساسی و برنامه پنجم توسعه کشور نیز اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری و شهید آیت‌الله بهشتی از اوایل انقلاب بر این عقیده بودند که باید بخشی از اقتصاد کشور به صورت تعاونی اداره شود اما با وجود این سیاست‌ها در جریان عملیات اجرایی نواقصی به وجود آمد.

رضایی در پایان به رابطه میان اقتصاد تعاون و اقتصاد اسلامی اشاره کرد و گفت: بخش تعاون در کنار بخش خصوصی و دولتی به شکلی باید کار کنند که هدف اصلی اقتصاد اسلامی، به زودی محقق شود چرا که روح بخش تعاون با آموزه‌های اقتصاد اسلامی با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند.

منبع:فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *