رکوردزنی سکه تمام در میانه شهریور ۱۴ شهریور, ۱۳۹۵

در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی از حبس ۱۵روزه خارج شد، ولی دلار در محدوده ۳ هزار و ۵۶۰ تومان باقی ماند.

اقتصاد پرس: روز شنبه، سکه تمام با ۱۰ هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید. این اتفاق موجب ثبت دو رکورد شد: بالاترین نرخ فروش از ۳۰ مرداد و بیشترین میزان رشد روزانه از بیست و یکم همان ماه. این رکوردها در حالی ثبت شدند که سکه از تاریخ ۳۰ مرداد در کانال یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان زندانی شده بود. برخلاف رکوردزنی‌های سکه، در بازار موازی ارز، دلار کشش زیادی برای افزایش قیمت از خود نشان نداد. روز شنبه، دلار با کاهش جزئی ۲ تومانی به قیمت ۳ هزار و ۵۶۲ تومان رسید.

به گفته فعالان، خروج نسبی معامله‌گران سکه از بازار مهم‌ترین عاملی بود که زمینه‌ساز کاهش قیمت دلار شد. پیش از این، روز پنج‌شنبه، دلار با خریدهای سکه بازان توانسته بود وارد محدوده ۳ هزار و ۵۶۰ تومان شود. برخلاف کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، نرخ رسمی این ارز در مرکز مبادلات ارزی، با ۱۴ریال افزایش به قیمت ۳ هزار و ۱۲۷ تومان رسید. به گزارش دنیای اقتصاد ، تا پیش از ساعت ۱۴ بعدازظهر روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی هم چنان در کانال یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان حضور داشت، ولی از این مقطع زمانی، قیمت وارد کانال بالاتر شد تا برای اولین‌بار از تاریخ ۲۸ مرداد، سکه نوسان کانالی را تجربه کند. در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۱۱۷ هزار تومان آغاز کرد که نشان دهنده رشد ۷ هزار تومانی نسبت به قیمت روز پنج‌شنبه بود. افزایش ابتدای روز بیش از هر عاملی ناشی از رشد بهای اونس در بازارهای جهانی روز جمعه بود. در واقع می‌توان گفت، صعود طلای جهانی به محدوده هزار و ۳۲۰ دلار، کلید بازگشت سکه به کانال یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان را زد. در این میان، در ابتدای روز کاهش قیمت دلار مانعی بر سر راه سکه برای ورود به کانال بالاتر بود، ولی زمانی که شاخص ارزی بار دیگر به محدوده ۳ هزار و ۵۶۰ تومان بازگشت، سکه نیز زمینه را برای رشد بیشتر قیمت فراهم دید و با ۳ هزار تومان افزایش دیگر به قیمت یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید. البته ورود سکه به کانال بالاتر در شرایطی رخ داد که ارزش ذاتی آن تا ساعت ۳ بعدازظهر حدود یک میلیون و ۱۱۵ هزار تومان و ۵ هزار تومان پایین‌تر از قیمت بازار بود.

در اولین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۵۷ تومان آغاز کرد که کاهشی ۷ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. فعالان، خروج معامله‌گران سکه از بازار ارز را مهم‌ترین عاملی دانستند که زمینه‌ساز افت دلار شد. برخی فعالان اعتقاد داشتند که افزایش بهای اونس موجب شد که سکه بازان در بازار ارز مداخله نکنند، در نتیجه، قیمت دلار از این مسیر کمتر تحریک شد. با این وجود، در ادامه روز، مسیر قیمت دلار عوض شد و این ارز به محدوده ۳ هزار و ۵۶۰ تومان بازگشت. به گفته فعالان، رشد نرخ حواله درهم و رسیدن به قیمت ۹۷۵ تومان یکی از اهرم‌هایی بود که دلار را به محدوده ۳ هزار و ۵۶۰ تومان بازگرداند و مانع از افت بیشتر آن شد. افت دلار در روز شنبه در حالی رقم خورد که در ساعات انتهایی روز در بخش غیررسمی بازار، نرخ‌های بالاتری در حال ثبت شدن بود، موضوعی که می‌تواند، معاملات روز یکشنبه را تحت‌تاثیر قرار دهد.

منبع:افکارنیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *