‫خبر خوش برای تولیدکنندگان نفت در دنیا ۱۴ شهریور, ۱۳۹۵

رئیس آژانس بین‎المللی انرژی اعلام کرد عرضه مازاد نفت در بازارهای جهانی، در سال آینده میلادی پایان خواهد یافت.

اقتصاد پرس: فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، اعلام کرد با توجه به پایان تدریجی وضع کنونی اشباع بازار نفت، عرضه و تقاضای این کالا در سال ٢٠١٧ میلادی به توازن می‌رسد.

پیش از این، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماه اوت خود اعلام کرده بود در نیمه دوم سال ٢٠١۶ میلادی، فاصله عرضه و تقاضای نفت به تدریج رو به کاهش خواهد گذاشت.

بیرول گفت: عرضه بیش از حد نفت به تدریج کاهش می‌یابد و توازن میان عرضه و تقاضا در بازار نفت در سال ٢٠١٧ میلادی به تدریج به توازن نزدیک می‌شود.

به گفته وی، دو عامل مهمترین تأثیر را بازگشت توازن به بازار نفت خواهند داشت که نخستین آنها، کاهش ٩٠٠ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت از سوی کشورهای غیر عضو اوپک در سال جاری میلادی و دومین عامل، رشد یک میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه‌ای تقضای نفت جهان است.

به گزارش رویترز، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی گفت: برآورد ما کمی بیش از دیگر نهادهاست، زیرا نسبت به رشد تقاضای اروپا و کشورهای در حال توسعه آسیا، خوشبین‌تر هستیم.

با این همه، بیرول اعلام کرد کاهش سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی نفت و گاز نگران‌کننده است، زیرا موجب افزایش نوسان در قیمتها خواهد شد

منبع:ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *