116 واحد صنعتی رکود زده ایلام قابلیت احیا در تولید دارند ۱۳ شهریور, ۱۳۹۵

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام گفت: ۱۱۶ واحد صنعتی رکود زده در این استان با توجه به بررسی های انجام گرفته در صورت حمایت بانک ها قابلیت احیا در چرخه تولید را دارند.

اقتصاد پرس: حشمت اله عسگری روز شنبه در نشست اقتصا مقاومتی و اشتغال و سرمایه گذاری استان ایلام با حضور رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: از تعداد ۵۵۰ واحد صنعتی استان ۱۸۰ واحد نیمه فعال و تعطیل است که بر اساس بررسی های کارشناسی به عمل آمده می توان با حمایت مالی ۱۱۶ واحد را به چرخه تولید باز گرداند.
وی از احیا ۳۰ واحد صنعتی در بخش صنعت از زمان اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان خبر داد و افزود: برنامه جامعی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی و ایجاد اشتغال تدوین شده که در حال اجرا و پیگیری است.
عسگری در ادامه به تشریح وضعیت استان از نظر اقتصادی و اشتغال پرداخت و گفت: برغم شرایط مناسب از نظر منابع نفت و گاز، مزیت مرز بین المللی مهران و بازارچه های مرزی، کانی های غیر فلزی و نیروی کار ارزان با مشکل اشتغال در استان مواجه ایم و ۷۰ هزار نفر بیکار که بیکاری ۳۵ هزار نفر آنان در سامانه ثبت شده، داریم.
وی از بهبود نرخ مشارکت که منجر به کاهش بیکاری در سه سال اخیر در استان شده نیز خبر داد و افزود: اکنون آهنگ نرخ بیکاری با کشور در حال همگرا شدن است و اختلاف نرخ بیکاری استان با کشور به شش دهم درصد رسیده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام در ادامه مسائل و مشکلات سیستم بانکی استان را تشریح کرد و یادآور شد: عدم پذیرش وثایق ملکی روستایی، اعمال استمهال با نرخ سود جدید، ابلاغیه های عدم پرداخت بر اساس قید منابع و مصارف، عدم پذیرش رهن مشترک و رهن مازاد، کم کاری بانک های خصوصی در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی از جمله مشکلات حال حاضر بانک های استان هستند.
عسگری تاکید کرد: بانک های خصوصی عملکرد مناسبی در تحقق سیاست های اقتصادی ندارند و پاسخگوی شورای عمومی بانک ها هم نیستند.
وی افزود: ۶۴ مورد از واحدهای صنعتی دارای ۳۰۰ میلیارد ریال جرائم هستند که در صورت کاهش یا بخشش جرائم امکان احیا و فعال شدن آنها در کمترین زمان ممکن وجود دارد.
وی همچنین خواستار افزایش دوره باز پرداخت تسهیلات و پرداخت تسهیلات خوداشتغالی و گشایش اعتباری ارزی در بازارچه مرزی و امکان استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای این استان شد.

** ۳۰ درصد اماکن استان ایلام دارای بافت فرسوده است
معاون امور عمرانی استاندار ایلام گفت: ۳۰ درصد اماکن استان ایلام دارای بافت فرسوده است که در صورت وقوع حوادث غیر مترقبه خسارت مالی و جانی جبران ناپذیری به بار می آورد.
به گزارش ایرنا، شاپور پولادی در این نشست اظهار کرد: در طول برنامه اول تا چهارم توسعه تنها هشت درصد از بافت های فرسود با کمک تسهیلات بهسازی و نوسازی شد و قرار بود در طول برنامه پنجم توسعه سالانه دو درصد به این آمار اضافه شود تا به ۲۰ درصد برسد.
وی افزود: بانک های استان از پرداخت تسهیلات برای احیای بافت های فرسوده امتناع کردند و همین مساله باعث طولانی شدن روند احیای بافت های فرسوده شده است.
پولادی مشکلات مسکن مهر را یکی دیگر از مباحث جدی در کشور و استان ایلام اعلام کرد و گفت: مشکلات مسکن مهر یک قرن مدیران اجرایی کشور را درگیر خواهد کرد.
وی تاکید کرد: با وجود اینکه ایلام کمترین تعداد مسکن مهر و کمترین مشکلات مبتلا به آن را دارد اما بدلیل سود دوران مشارکت تسهیلات آنها که رغم هنگفتی است و افراد کم درآمد را سال ها با مشکل بازپرداخت تسهیلات مواجه می کند، اکنون این تسهیلات به معضلی برای مردم تبدیل شده است.
وی خواستار پذیرش اسناد خزانه از پیمانکاران توسط بانک های عامل شد و گفت: به منظور جلوگیری از ورشکستگی پیمانکاران بانک مرکزی ساز و کاری تعریف کند که حداقل برابر مطالبه پیمانکاران تسهیلات در اختیار آنها قرار گیرد تا بتوانند به روند فعالیت اقتصادی خود ادامه دهند.
پولادی با تقدیر ویژه از دولت در راستای جبران خسارت های زلزله مورموری و سیل ایلام افزود: ۹۵ درصد بانک های استان در پرداخت کمک های بلاعوض و تسهیلات این خسارت ها همراهی و همکاری لازم را انجام دادند.
وی ابراز امیدواری کرد که با تدبیر بانک مرکزی و توجه ویژه دولت در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی وضعیت اشتغال و تولید و مسکن و عمران در این استان روز به روز بهتر شود.

منبع:ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.