متوسط هزینه سال ۹۳ خانوار شهری ۲۳ میلیون تومان ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

براساس اعلام مرکز آمار متوسط هزینه خانوار در سال ۹۳ بیش از ۲۳ میلیون تومان بوده که افزایش ۱۴ درصدی هزینه‌ها را به همراه داشته و ۵۱ درصد درآمد خانوار از محل‌های متفرقه بوده است.

اقتصادپرس: مرکز آمار ایران نتایج آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارهای شهری سال ۹۳ را منتشر کرد.

آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارهای شهری کشور، در سال ۱۳۹۳ با مراجعه به ۱۸۸۸۵ خانوار نمونه، با جمعیتی برابر ۶۵۳۴۲ نفر، طی ۱۲ ماه انجام گرفته است.

خصوصیات اجتماعی و اقتصادی خانوار

براساس نتایج این طرح در سال ۱۳۹۳:

متوسط تعداد افراد خانوار ۳٫۴۶ نفر بوده است و توزیع خانوارهای نمونه بر حسب تعداد افراد خانوار، نشان می‌دهد که خانوارهای ۴ نفری با ۲۹٫۲ درصد بیشترین و خانوارهای ۱۰ نفر و بیشتر با ۰٫۲ درصد کمترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند.

خانوارهای نمونه بدون فرد باسواد ۵٫۸ درصد بوده است و خانوارهای دارای ۲ نفر باسواد با ۲۷٫۴ درصد بیشترین سهم را در کل خانوارهای نمونه داشته‌اند.

متوسط تعداد افراد شاغل خانوارهای نمونه ۰٫۹ نفر و متوسط تعداد افراد دارای درآمد ۱٫۴ نفر بوده است. خانوارهای دارای یک نفر شاغل با سهم ۵۹٫۷ درصد از کل خانوارهای نمونه، بیشترین و خانوارهای دارای ۵ نفر شاغل و بیشتر با ۰٫۱ درصد، کمترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند. خانوارهای بدون فرد شاغل ۲۵٫۷ درصد از خانوارهای نمونه را تشکیل داده است.

اغلب خانوارهایی که دارای سرپرست شاغل می‌باشند، در گروه شغلی صنعتگران و کارکنان مشاغل مربوط قرار می‌گیرند.

بررسی فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می‌دهد که ۱۱٫۶ درصد در بخش «ساختمان»، ۱۱٫۰ درصد از سرپرستان خانوارهای نمونه در هریک از بخش‌های «صنعت» و «عمده‌فروشی، خرده‌فروشی، تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت‌ها و کالاهای شخصی و خانگی»، ۹٫۴ درصد در بخش «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات»، ۴٫۵ درصد در بخش «اداره امور عمومی، دفاع و تأمین اجتماعی اجباری»، ۳٫۵ درصد در بخش «کشاورزی، شکار و جنگلداری»، ۳٫۳ درصد در بخش آموزش، ۳۵٫۸ درصد «غیرشاغل» و ۹٫۹ درصد در سایر فعالیت‌های اقتصادی اشتغال داشته‌اند.

نتایج طرح نشان می‌دهد که در بین خانوارهای شهری وضع شغلی سرپرست اغلب خانوارها مزد و حقوق‌بگیر خصوصی و پس از آن کارکن مستقل است.

در حدود ۱۵٫۶ درصد خانوارهای نمونه دارای سرپرست بی‌سواد می‌باشند. خانوارهای دارای سرپرست با سطح سواد فوق لیسانس و بالاتر ۳٫۳ درصد خانوارهای نمونه را تشکیل می‌دهد.

درصد خانوارهای نمونه شهری بر حسب سطح سواد سرپرست خانوار

در سال ۱۳۹۳ نحوه تصرف بالغ بر ۶۵٫۷ درصد خانوارهای نمونه به صورت ملکی (ملکی عرصه و اعیان و ملکی اعیان) است.

درصد خانوارهای شهری بر حسب نحوه تصرف مسکن

بررسی خانوارها از نظر تعداد اتاق در اختیار آنها نشان می‌دهد که ۴۰٫۱ درصد خانوارهای نمونه دارای ۴ اتاق، ۳۶٫۴ درصد دارای ۳ اتاق، ۱۲٫۴ درصد دارای ۵ اتاق، ۷٫۵ درصد دارای ۲ اتاق، ۲٫۹ درصد دارای ۶ اتاق و بیشتر و ۰٫۸ درصد دارای ۱ اتاق بوده‌اند.

درصد خانوارهای شهری استفاده‌کننده از تسهیلات عمده مسکن

نتایج بررسی در سال ۱۳۹۳ نشان می‌دهد ۹۹٫۰ درصد از خانوارهای نمونه از اجاق گاز، ۹۸٫۱ درصد از تلویزیون رنگی، ۹۴٫۱ درصد از تلفن همراه، ۹۰٫۵ درصد از جاروبرقی، ۸۳٫۶ درصد از ماشین لباسشویی، ۵۲٫۷ درصد از ویدیو، DVD و VCD، ۵۶٫۰ درصد از یخچال فریزر، ۴۸٫۳ درصد از چرخ خیاطی، ۴۶٫۰ درصد از یخچال، ۴۵٫۶ درصد از اتومبیل شخصی، ۳۹٫۵ درصد از پنکه، ۳۹٫۲ درصد از رایانه، ۲۲٫۰ درصد از فریزر، ۱۵٫۳ درصد از موتورسیکلت، ۱۱٫۵ درصد از رادیوضبط، ضبط و پخش صوت، ۱۰٫۰ درصد از دوچرخه، ۸٫۹ درصد از ماکروویو و فرهای هالوژن‌دار، ۵٫۰ درصد از رادیو، ۵٫۳ درصد از ماشین ظرفشویی، ۳٫۳ درصد از کولر آبی متحرک، ۱٫۱ درصد از کولر گازی متحرک و ۰٫۷ درصد از تلویزیون سیاه و سفید استفاده کرده‌اند.

هزینه‌های خانوار

براساس نتایج این طرح در سال ۱۳۹۳، متوسط هزینه سالانه یک خانوار شهری برابر ۲۳۴۸۶۵ هزار ریال بوده که از این مقدار ۲۴٫۷ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۷۵٫۳ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی است.

متوسط هزینه سالانه خانوار شهری در مقایسه با رقم مشابه در سال ۱۳۹۲، ۱۴٫۰ درصد افزایش یافته است. هزینه‌های خوراکی و دخانی خانوار در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال ۱۳۹۲ معادل ۵٫۸ درصد و هزینه‌های غیرخوراکی معادل ۱۷٫۰ درصد افزایش یافته است.

الف) متوسط هزینه‌های سالانه یک خانوار شهری: ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳

ب) متوسط هزینه‌های خوراکی و غیرخوراکی سالانه یک خانوار شهری در هریک از گروه‌های هزینه سالانه: ۱۳۹۳

در سال ۱۳۹۳ متوسط هزینه خوراکی و دخانی یک خانوار شهری، برابر ۵۸۱۲۶ هزار ریال بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۲ به میزان ۵٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس نتایج این بررسی، در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی بیشترین سهم ۲۱٫۶ درصد، مربوط به هزینه «گوشت» بوده و هزینه‌های مربوط به «آرد، رشته، نان، غلات و فرآورده‌های آن» با ۲۱٫۰ درصد، «میوه‌ها و سبزی‌ها» با ۱۸٫۴ درصد، «شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان» با ۱۱٫۶ درصد و «نوشابه‌ها، غذاهای آماده و دخانی‌ها» با ۷٫۹ درصد در مراتب بعدی اهمیت قرار داشته است.

در سال ۱۳۹۳ هزینه‌های مربوط به «خشکبار و حبوب» ۱۱٫۶ درصد، «نوشابه‌ها، غذاهای آماده و دخانی‌ها» ۱۱٫۳ درصد، «ادویه‌ها، چاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی» ۱۰٫۵ درصد، «قند، شکر، شیرین‌ها، چای، قهوه و کاکائو» ۶٫۸ درصد، «شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان» ۵٫۹ درصد، «میوه و سبزی‌ها» ۵٫۵ درصد، «آرد، رشته، نان، غلات و فرآورده‌های آن» ۴٫۳ درصد، «گوشت» ۴٫۲ درصد نسبت به ارقام هزینه مشابه سال قبل افزایش و «روغن‌ها و چربی‌ها» ۰٫۵ نسبت به رقم هزینه مشابه سال قبل کاهش داشته است.

در سال ۱۳۹۳، متوسط هزینه‌های غیرخوراکی یک خانوار شهری برابر ۱۷۶۷۳۹ هزار ریال بوده است، که در مقایسه با سال قبل، افزایشی برابر با ۱۷ درصد نشان می‌دهد. هزینه «مسکن» با سهمی معادل ۴۴٫۴ درصد از کل هزینه‌های غیرخوراکی، بیشترین سهم را دارا بوده است. هزینه‌های «حمل و نقل و ارتباطات» با ۱۵٫۰ درصد، «بهداشت و درمان» با ۱۲٫۷ درصد، «کالاها و خدمات متفرقه» با ۱۲٫۴ درصد و «پوشاک و کفش» با ۶٫۱ درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

در سال ۱۳۹۳، «کالاها و خدمات متفرقه» ۲۷٫۴ درصد، «حمل و نقل و ارتباطات» ۲۲٫۷ درصد، «بهداشت و درمان» ۱۸٫۲ درصد، «مسکن» ۱۴٫۷ درصد، «تفریحات، سرگرمی‌ها، تحصیل و آموزش» ۱۲٫۳ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

ت) متوسط هزینه‌های غیرخوراکی سالانه یک خانوار شهری: ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ (هزار ریال)

درآمدهای خانوار

براساس نتایج به دست آمده، متوسط درآمد اظهار شده یک خانوار شهری در سال ۱۳۹۳، برابر ۲۴۱۳۱۸ هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل ۱۸٫۰ درصد افزایش داشته است. بررسی منابع تأمین درآمد خانوارهای شهری نشان می‌دهد که ۵۱٫۴ درصد درآمد از محل «درامدهای متفرقه»،۳۲٫۳ درصد از مشاغل «مزد و حقوق‌بگیری» و ۱۶٫۳ درصد از محل مشاغل «آزاد» تأمین شده است.

بررسی متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری بر حسب فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می‌دهد، خانوارهایی که فعالیت اصلی محل کار آنها «بهداشت و مددکاری اجتماعی» است با درآمد اظهار شده سالانه ۳۵۳۳۸۰ هزار ریال، بیشترین درآمد و خانوارهایی که فعالیت اصلی محل کار سرپرست آنها «خانوارهای معمولی دارای مستخدم» است، با درآمد اظهارشده سالانه ۱۴۸٫۸۹ هزار ریال کمترین درآمد را در سال ۱۳۹۳ داشته‌اند.

متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری بر حسب انواع منابع تأمین درآمد: ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳

متوسط هزینه‌ها و درآمد خانوار بر حسب استان

بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان می‌دهد که استان تهران با ۳۲۳۸۰۷ هزار ریال بیشترین و استان قم با ۱۶۲۲۲۸ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ۱۳۹۳ داشته‌اند.

براساس نتایج به دست آمده استان تهران با ۲۶۲۷۵۹ هزار ریال بیشترین و استان کرمان با ۹۸۰۵۹ هزار ریال کمترین متوسط هزینه‌های غیرخوراکی سالانه یک خانوار شهری را در سال ۱۳۹۳ دارا می‌باشد. استان کهگیلویه و بویراحمد با ۸۷۱۳۵ هزار ریال بیشترین و استان قم با ۳۰۳۳۵ هزار ریال کمترین متوسط هزینه خوراکی و دخانی سالانه یک خانوار شهری را نشان می‌دهد.

همچنین استان تهران با ۳۳۱۶۵۸ هزار ریال بیشترین و استان کرمان با ۱۶۷۸۶۴ هزار ریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری را در سال ۱۳۹۳ به خود اختصاص داده است.

منبع: فارسدیدگاهها بسته شده است.