افزایش ۲درصدی تولیدات کشاورزی باتوسعه دیم طی ۵ سال آینده ۱۳ شهریور, ۱۳۹۵

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به قرارداد مشترک ایران با سازمان جهانی ایکاردا برای توسعه کشت دیم در ایران گفت: در دوره‌ای ۵ ساله و در سطحی بالغ بر ۲ میلیون هکتار توسعه کشت دیم و افزایش ۲۵ درصدی تولید فراهم می‌شود.

اقتصاد پرس: محمود حجتی امروز در حاشیه امضای قرارداد با موسسات تحقیقاتی بین‌المللی سیمیت و ایکاردا، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ایران با سازمانهای بین‌المللی تحقیقاتی بخش کشاورزی از گذشته همکاریهای مختلفی داشته است که از جمله آن می‌توان به سازمان فائو وابسته به سازمان ملل متحد اشاره کرد.

وی افزود: قراردادهای مختلفی در زیربخشهای کشاورزی بویژه تحقیقاتی با سازمانهای بین‌المللی داریم و امروز ایران با سازمان تحقیقات جهانی ایکاردا در خصوص تولید محصولات دیم در مناطق خشک ایران قراردادی به امضا می‌رساند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در ایران عمده دیم‌زارها وضعیت خشک و نیمه‌خشک دارند به همین منظور با کمک ایکاردا می‌توانیم تولید خود را ظرف مدت ۵ سال در سطحی بالغ بر ۲ میلیون هکتار محصولات کشاورزی دیم توسعه دهیم.

حجتی تصریح کرد: بر اساس پیش‌بینیهای انجام شده امیدواریم که در مدت یاد شده ۲۵ درصد به تولید محصولات کشاورزی کشور کمک کند و افزایش برداشت داشته باشیم.

وی گفت: در سازمان جهانی ایکاردا انواع اقسام اقلام محصولات دیم و همچنین محققان جهانی حضور دارند و امیدواریم با پیوند کارشناسان و محققان ایرانی با این موسسه تولیدات پایداری به صورت دیم داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه صحبتهای خود با اشاره به اینکه امروز با موسسه جهانی سیمیت نیز قراردادی به امضا می‌رسانیم گفت: بر این اساس در بخشهای تحقیقاتی تولید گندم و ذرت آبی همکاری خواهیم داشت و این قرارداد ظرف مدت ۵ سال ادامه می‌یابد.

*با کمک موسسات تحقیقاتی بین‌المللی خودکفایی در تولید گندم پایدار می‌شود

حجتی یادآور شد: بر اساس این قرارداد بر روی زوم پلاسها، کشاورزی پایدار و حفاظتی، مبارزه با بیماریها و توجه به مسائل زیست‌محیطی در بخش کشاورزی مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی در پایان گفت: امسال در تولید گندم به خودکفایی می‌رسیم و امیدواریم بر اساس تحقیقات بخش کشاورزی و همکاریهایی که در این زمینه خواهیم داشت به تولید پایدار گندم دست یابیم.

منبع:تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *