افت 41 درصدی تولید خودرو در اولین ماه سال 95 ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

آمار تولید خودروهای داخلی طی فروردین‌ماه امسال، در حالی اعلام شد که طبق آن، سه خودروساز بزرگ کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۲/ ۶ درصدی را در محصولات سواری تجربه کردند.

اقتصاد پرس: طبق این آمار، غول‌های جاده مخصوص همچنین با کاهش تیراژ نسبت به اسفندماه ۹۴ نیز مواجه شدند؛ به‌نحوی‌که تولید آنها ۶/ ۴۱ درصد افت کرده است. این میزان افت البته از نظر خودروسازان چندان مساله عجیب و غیرمنتظره‌ای به شمار نمی‌رود، زیرا به گفته آنها، دلیل اصلی کاهش تولید خودرو در اولین ماه امسال و کلا هر سال (نسبت به اسفندماه)، تعطیلات نوروز است. به گفته خودروسازان، تعطیلات نوروز سبب پایین آمدن تیراژ می‌شود و این افت طبیعی، در ماه‌های بعدی جبران می‌شود. هرچند این گفته خودروسازان منطقی است، اما با توجه به کاهش تیراژ در فروردین امسال و نسبت به ماه مشابه سال گذشته، مشخص می‌شود غول‌های جاده مخصوص امکان افزایش تولید را نداشته‌اند. در این مورد دو فرضیه وجود دارد؛ اول اینکه خودروسازان به دلایل فنی (مثلا کمبود قطعه) دچار کاهش تولید شده‌اند و دوم اینکه شرایط رکودی بازار اجازه بالا رفتن تیراژ را به آنها نداده است. در این بین، فرضیه دوم قوی‌تر به‌نظر می‌رسد، چه آنکه نخست با توجه به لغو تحریم‌ها، شرایط تامین قطعه، مناسب‌تر از گذشته شده و دیگر اینکه بازار در رکودی کم‌سابقه به‌سر می‌برد. به‌عبارت بهتر به‌نظر می‌رسد این رکود سبب شده خودروسازان در تولید احتیاط کرده و افزایش تیراژ را به آینده (هر زمان که بازار روی خوش نشان داد و از سنگینی رکودش کم شد) موکول کنند. در حال حاضر بازار به دلایل مختلف از جمله قیمت‌های بالا، قدرت خرید پایین مشتریان و البته خوش‌بینی آنها به آینده، در رکود به‌سر می‌برد و مشخص نیست این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.
در مجموع طی فروردین امسال ۴۷ هزار و ۷۷۷ دستگاه محصول سواری در سه خودروساز بزرگ کشور به تولید رسیده که در این بین، ایران خودرویی‌ها با تیراژی ۲۸ هزار و ۶۹۳ دستگاهی، ۶/ ۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش را تجربه کرده‌اند. سایپا و پارس‌خودرو نیز به ترتیب تیراژی ۱۲ هزار و ۴۸۲ دستگاهی و ۶ هزار و ۶۰۲ دستگاهی داشته‌اند که اولی با افتی ۲۰ درصدی روبه‌رو شده و دومی ۷/ ۱۸ درصد افزایش را به خود می‌بیند. سه خودروساز بزرگ کشور همچنین در مقایسه با اسفند سال گذشته، در مجموع ۶/ ۴۱ درصد کاهش تولید را تجربه کرده‌اند و در حالت تفکیکی نیز ایران خودرو ۲/ ۴۲، سایپا ۶/ ۳۷ و پارس‌خودرو ۹/ ۴۵ درصد افت تولید را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند.

منبع: دنیای اقتصاددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *