77 میلیون مشترک تلفن همراه گامی برای دسترسی آزاد به اطلاعات ۱۳ شهریور, ۱۳۹۵

افزایش تعداد مشترکان فعال تلفن همراه از ۶۴ میلیون نفر در شهریورماه ۱۳۹۲ به بیش از ۷۷ میلیون نفر در شهریور ماه امسال یکی دیگر از دستاوردهای سه ساله دولت تدبیر و امید برای تحقق دسترسی آزاد به اطلاعات است.

اقتصاد پرس :بهره برداری از نخستین مرحله شبکه تلفن همراه کشور در مرداد ماه سال ۱۳۷۳در شهر تهران با ۲۴ سایت بی.تی.اس (BTS) و با ظرفیت ۹ هزار و ۲۰۰ شماره آغاز شد.
روند واگذاری تلفن همراه از آن سال صعودی بوده است و بر اساس گزارش دفتر بررسی های فنی و اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شاخص دسترسی به ارتباطات تلفن همراه تا پایان خرداد ماه امسال نشان می دهد در مجموع ۹۳۸ میلیون و ۴۷۵هزار و ۱۵۰ خط تلفن همراه تا پایان خردادماه امسال در کشور واگذار شده، اما در مجموع ۷۷ میلیون و ۷۷۴ هزار و ۲۷۵ خط تلفن همراه دایر و فعال است.
براساس این آمار، تا پایان پارسال ۱۴۹ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۳۶۶ سیمکارت واگذار شده تلفن همراه در کشور عنوان کرده است.
ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور تا پایان سال گذشته ۹۶٫۵۸ درصد بوده که اکنون این ضریب ۹۷٫۵۹ درصد اعلام شده است.
اکنون سه اپراتور رسمی در کشور کار ارایه خدمات تلفن همراه را به مشترکان برعهده دارند.
براساس آمار، همراه اول با در اختیار داشتن ۴۴ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۸۴۳ مشترک فعال توانسته بازار غالب را با ضریب نفوذ ۵۶٫۰۲ درصدی در دست گیرد و سهم بازاری معادل ۵۷ درصد از ارتباطات سیار کشور داشته باشد.
ایرانسل هم به عنوان دومین اپراتور بزرگ کشور با در اختیار داشتن ۳۰ میلیون و ۹۵۳ هزار و ۲۴۵ مشترک فعال توانسته به ضریب نفوذ ۳۸٫۸۴ درصدی برسد و سهم بازاری معادل ۴۰ درصد از ارتباطات سیار کشور داشته باشد.
رایتل نیز اکنون ۲ میلیون و ۱۷۷ هزار و ۱۸۷ مشترک فعال دارد که ضریب نفوذ آن معادل ۲٫۷۳ درصد است و سهم سه درصدی از بازار ارتباطات کشور دارد.
همراه اول تاکنون نسبت به ایجاد پوشش شبکه نسل دو در یک هزار و ۲۴۲ شهر و۴۳ هزار و۷۷۰ روستا و ۷۰ هزار کیلومتر جاده ، ایجاد پوشش شبکه نسل سه در ۵۳۹شهر و ۶۰۱ دهستان، ایجاد پوشش شبکه نسل چهار در ۳۱ شهراقدام کرده است.
اکنون یک هزار و ۱۴۹ شهر و دهستان و جاده تحت پوشش نسل سوم تلفن همراه( ۳G )و ۲۷۰ شهر و دهستان و جاده تحت پوشش نسل چهارم تلفن همراه( ۴G )ایرانسل قرار دارند .
شاخص رشد متوسط روزانه داده(دیتا) که درابتدای کار دولت یازدهم ۳۳ ترابایت بود اکنون و در شهریورماه امسال به ۳۸۷ ترابایت در بخش سیار رسیده است.
همین شاخص در بخش ثابت نیز که در ابتدای دولت تدبیر و امید ۲۷۵ ترابایت بود اکنون به یک هزار و ۹۲۴ ترابایت در شهریور ماه امسال رسیده است.
همچنین تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت (ثابت و سیار) که در شهریور ماه ۱۳۹۲ سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود اکنون به ۳۰ میلیون نفر در شهریورماه امسال رسیده است.
ظرفیت پهنای باند آدرس های اینترنتی (IP) داخلی که در شهریورماه سال ۱۳۹۲ حدود ۶۲۴ گیگابیت برثانیه بود اکنون به ۴ هزارگیگابیت برثانیه در شهریورماه امسال رسیده است.
دسترسی آزاد مردم به اطلاعات یکی از مهمترین شعارهای حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری اش بود. وی پس از پیروزی در انتخابات گام های مهمی برای تحقق آن برداشت و به مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد زیر ساخت های لازم را برای عملی شدن این وعده آماده کنند.
یکی از مهمترین اقدام ها برای اینکه مردم بتوانند بیش از پیش از امکان های فراهم شده برای افزایش آگاهی های خود بهره مند شوند افزایش شمار دارندگان تلفن همراه بود که به مردم اجازه می دهد در هر زمان و مکانی بتوانند به نیازهای اطلاعاتی خود بدون کمترین مشکلی دسترسی یابند که اکنون با این میزان مشترک فعال تلفن همراه این خواسته رییس جمهور تحقق یافته است.
اقتصام**۲۰۷۸**۱۵۶۱

منبع :ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *