حضور نداشتن در جلسات،شکایت بخش خصوصی از وزارت نیرو ۱۳ شهریور, ۱۳۹۵

دبیر سندیکا صنعت برق گفت: حضور نداشتن بخش خصوصی در جلسات وزارت نیرو با هیات های مذاکره کشورهای دیگر و یا سفرهای کاری گله بخش خصوصی صنعت برق از وزارت نیرو است.

اقتصادپرس:پرویز غیاث الدین  در خصوص شرایط حال حاضر صنعت برق گفت: صنعت برق به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد کشور روزهای خوبی را نمی گذراند، در ابتدا انقلاب ۹۵ درصد وابستگی در بخش های طراحی، مهندسی و پیمانکاری در این صنعت به کشورهای دیگر وجود داشت ولی در حال حاضر این میزان بلعکس شده است.

وی در ادامه افزود: هم اکنون به دلیل رکود حاکم بر بازار، شرکت هایی با پتانسیل بالا بیکار هستند زیرا پروژه جدیدی برای وزارت نیرو تعریف نمی شود یا این میزان بسیار کم است، به همین خاطر بسیاری از شرکت ها یا در حال تعطیلی است یا در حال تغییر رشته کاری که برگرداندن این واحدها به صنعت برق در آینده کار بسیار سختی است.

دبیر سندیکا صنعت برق تصریح کرد: این بنگاه های تولیدی در خارج از کشور به خوبی فعالیت می کردند به گونه ای که سهم قابل توجهی از بازارهای کشورهای همسایه را به خود اختصاص داده بودند که با شروع ناآرامی در این کشورها و یا حاکم شدند رکود بر فضای اقتصادی آنها این بازار نیز از دست تولید کننده داخلی خارج شد.

غیاث الدین عنوان کرد: حفظ این صنعت به یک همت ملی و حیاتی نیازمند است تا وابستگی به محصولات کشورهایی با کیفیت پایین نداشته باشیم.

غیاث الدین با اشاره به اینکه در دوران پسابرجام هیچ قراردادی با کشورهای خارجی بسته نشده است، گفت: قرارداد با تفاهم نامه و مذاکره تفاوت دارد، تاکنون مذاکره انجام شده اما تبدیل شدن این مذاکرات به قرارداد نیاز به عبور از مسیری مشخص دارد. آنچه که ما اطلاع داریم هنوز قراردادی با سرمایه گذار خارجی بسته نشده است.

وی اظهار کرد: صنعت برق مدعی است که کاری که کشورهای دیگر انجام می دهد صنایع داخلی نیز توان انجام دادن آن را دارد.

دبیر سندیکا صنعت برق به مشکلات دیگر این صنف اشاره و بیان کرد: مطلب دیگر در تمام دنیا حمایت بی چون و چرا دولت از بخش خصوصی است، به طور مثال یک مقام ارشد سیاسی به کشوری سفر می کند بخش قابل توجهی از هیات همراه او را بخش خصوصی تشکیل می دهد به این امید که از این فرصت برای انعقاد قراردادهای جدید استفاده کنند.

غیاث الدین با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور ما بخش خصوصی همراه دولت نیست، گفت: در ایران بیشتر سفرهای وزارت نیرو بدون حضور یا اطلاع رسانی سندیکای صنعت برق بوده و بعضا با اطلاع اتاق بازرگانی نماینده بخش خصوصی حضور داشت.

وی در پایان با اشاره به گله بخش خصوصی برای حضور نداشتن در جلسات این وزارتخانه گفت:  هیات هایی که برای مذاکره به وزارت نیرو می آید باید با شرکت های داخلی طرف قرارداد باشد و وزارت نیرو نقش تسهل کنندگی داشته باشند که متاسفانه در شرایط حاضر طرف صحبت خود وزارت نیرو است.
منبع:میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *