امیدی به آینده بورس نیست! ۱۳ شهریور, ۱۳۹۵

کارشناسان معتقدند افت های هر روزه که در بازار سرمایه رخ می دهد به دلیل وضعیت اقتصادی کشور است و آینده بازار سهام تا زمان تثبیت وضعیت اقتصادی کشور همین رفت و برگشتها را خواهد داشت.

اقتصادپرس: بازار سرمایه آرام و قرار ندارد و متمایل به سقوط و کاهش است به گونه ای که در آخرین روز کاری هفته گذشته نماگرهای بازار سرمایه رقم ۸ ماه پیش را نمایش دادند و افت ۱۹۰ واحدی را ثبت کردند؛ البته در طول هفته کاهش هایی بیش از ۴۴۰ واحد هم ثبت شد.

گفته می شود این افت ناشی از فقر نقدینگی در بازار سرمایه است که به دلیل ریسک سیستماتیک از جذب آن عاجز مانده است و همین مساله باعث خروج سهامداران از بازار شده است.

کارشناسان معتقدند افت های هر روزه که در بازار سرمایه رخ می دهد به دلیل وضعیت اقتصادی کشور است و تا زمانی که اقتصاد کشور در رکود به سر می برد نمی توان انتظار داشت بازار سرمایه رکورد های مثبت را ثبت کند. به همین جهت به نظر می رسد آینده بازار سهام تا زمان تثبیت وضعیت اقتصادی کشور همین رفت و برگشتها را داشته باشد.

کارشناسان بازار سرمایه متفق القول بر این باور هستند که وضعیت این روزهای بورس از نبود نقدینگی در بازار سرچشمه گرفته و کاهش نرخ سود بانکی نیز نتوانسته است نقدینگی مورد نیاز بازار سرمایه را تامین کند.

البته در این میان نمادهای بانکی بیش از یک ماه است که متوقف شده و همین مساله عامل کاهش نقدشوندگی سبد سهامداران شده و اداره پرتفوی را از آنها گرفته است.

در این میان هستند فعالانی که اعتقاد دارند از بازار سرمایه حمایت نمی شود و همین مساله عامل خروج سهامداران از بازار شده است.

سرمایه‌گذاران در حالت عادی به دلیل رکود تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری ندارند و خروج آنها از بازار به دلیل عدم حمایت حقوقی ها موجب افزایش فشار فروش در بازار سهام می شود.

بنا بر این گزارش در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۰ شهریور ماه ۹۵، شاخص کل با ۲ / ۱ درصد کاهش روبرو شد.

به گزارش روابط عمومی بورس تهران، در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۰ شهریور ماه ۹۵، شاخص کل با ۹۱۴ واحد کاهش نسبت به دو هفته قبل، به رقم ۷۷۱۶۸ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۷۴۴ واحد کاهش به رقم ۵۴۲۶۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۳۸۶ واحد کاهش عدد ۱۶۷۲۱۰ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۴ / ۱ درصد و ۸ / ۰ درصد کاهش نسبت به دو هفته قبل مواجه شدند.

در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۸۴۸۲ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل با ۴۰ درصد کاهش یافته است.

در ضمن تعداد ۳۹۹۱ میلیون سهم و حق تقدم در ۲۴۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۲ درصد و ۱۵ درصد کاهش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کرد.

براین اساس تعداد ۴۵۴۰۰۰ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۴۶۰ میلیارد ریال معامله شد که ۸۹ درصد کاهش نسبت به دو هفته گذشته را نشان می دهد.

این درحالی است که تعداد ۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۸۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

طی هفته گذشته قند و شکر با ۵ درصد، زغال سنگ با ۷۵ / ۲ درصد، وسایل ارتباطی با ۰۸ / ۲ درصد، انتشار و چاپ با ۹۱ / ۱ درصد و محصولات چوبی با ۵۹ / ۱ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.