صادرات نفت ایران به بازار آسیا ۱.۶۴ میلیون بشکه در روز شد ۱۰ شهریور, ۱۳۹۵

صادرات نفت ایران به بازار آسیا در ماه میلادی گذشته با ۶۱.۴ درصد جهش مواجه شد و به ۱.۶۴ میلیون بشکه در روز رسید.

اقتصادپرس: واردات نفت ۳ کشور هند، ژاپن و کره جنوبی از ایران در ماه جولای افزایش داشته و واردات چین کاهش داشته است. صادرات نفت ایران به هند و کره جنوبی در ماه جولای بیش از دو برابر شده است. در مجموع ایران در ماه گذشته میلادی روزانه ۱٫۶۴ میلیون بشکه نفت به آسیا صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، صادرات نفت ایران به ۴ مشتری آسیایی اش در ماه جولای نسبت به مدت مشابه سال گذشته جهشی ۶۱٫۴ درصدی داشته است. این بیشترین درصد افزایش صادرات نفت ایران از آوریل ۲۰۱۴ تاکنون است و نشان می دهد تهران فعالانه در تلاش برای بازپس گیری سهم از دست رفته خود از بازار نفت است.

ایران از زمان لغو تحریم ها در ماه ژانویه، سریعتر از آنچه تحلیلگران انتظار داشتند سهم خود از بازار را پس گرفته و مقامات ارشد این کشور گفته اند تولید نفت ایران تا پایان سال جاری میلادی به ۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

بر اساس اطلاعات دولتی و آمارهای به دست آمده از ردگیری کشتی ها، ۴ کشور کره جنوبی، ژاپن، چین و هند در ماه جولای روزانه ۱٫۶۴ میلیون بشکه نفت از ایران خریداری کرده اند.

وزارت تجارت ژاپن روز چهارشنبه اعلام کرد، واردات نفتش از ایران در ماه گذشته میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل جهشی ۶۱٫۸ درصدی داشته و به ۲۵۶ هزار و ۶۵۱ بشکه در روز رسیده است.

واردات نفت کره جنوبی از ایران نیز در این ماه بیش از ۴ برابر شده و از ۶۶ هزار و ۷۱۰ بشکه در روز به ۲۹۱ هزار و ۹۷ بشکه در روز رسیده است. در عین حال، میزان خرید نفت هند از ایران نسبت به یک سال پیش بیش از دو برابر افزایش نشان می دهد. خرید نفت هند در جولای ۲۰۱۵، ۲۱۵ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز بود که این رقم در جولای امسال به ۵۲۳ هزار و ۱۰۰ بشکه رسیده است.

اما واردات نفت چین از ایران از ۵۷۵ هزار و ۷۰۰ بشکه در روز در جولای سال گذشته به ۵۶۶ هزار و ۱۹۱ بشکه در روز رسیده که کاهشی ۱٫۷ درصدی را نشان می دهد.

منبع:  تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *