صنایع هند و آمریکا در راس پرمصرف ترین انرژی ها ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

اقتصاد پرس: در گزارش سایت اطلاعات انرژی امریکا آمده: هند به عنوان دومین مصرف‌کننده بزرگ انرژی در آسیا، نیمی از انرژی خود را در صنایع آلومینیوم، آهن، فولاد، سیمان، کاغذ، کود و نساجی به مصرف می‌رساند.

امریکا هم به عنوان یکی از کشورهای صنعتی جهان به طور مرتب آمارهایی را از میزان انرژی مصرفی در صنایع خود منتشر می‌کند تا بر اساس آن علاوه بر اندازه‌گیری تاثیر صنایع بر محیط‌زیست، راهکارهایی را برای کنترل و بهبود مصرف انرژی ارائه کند.

براساس آمارهای منتشر شده از سوی دولت امریکا، یک‌سوم از مجموع انرژی مصرفی در این کشور در طول ۱۰ سال گذشته در بخش‌های صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است.

این موضوع با توجه به تحولات اقتصادی امریکا چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد و با توجه به اینکه میزان انرژی مصرفی به طور مستقیم بر قیمت نهایی محصول تاثیرگذار است، پرداخت هزینه آن بر عهده مصرف‌کنندگان خواهد بود.

در رده‌بندی میان صنایع امریکا مشخص شده که صنایع شیمیایی، صنایع وابسته به نفت و مشتقات آن، تولید فولاد و آلومینیوم، شیشه، ریخته‌گری و صنایع معدنی بیشترین میزان استفاده از انرژی را به خود اختصاص داده‌اند.

 این چند صنعت بزرگ درمجموع ۷۵ درصد از انرژی مصرفی صنایع را در بر می‌گیرند و به طور کلی صنایع نفت با مصرف ۳۲ درصد از انرژی، صنایع شیمیایی با مصرف ۲۴ درصدی، صنایع کاغذ با ۱۱ درصد و صنایع فلزی با مصرف ۸ درصد از انرژی در مجموع پرمصرف‌ترین صنایع در زمینه انرژی به شمار می‌آیند.

این گزارش با استناد به پژوهش‌های موسسه انرژی تاتا در هند نوشته؛ صنایع این کشور برای تامین انرژی مورد نیاز خود به ترتیب از ۴ منبع اصلی زغال‌سنگ، نفت، گاز و نیروی برق استفاده می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین دلایل آن دستیابی این کشور به معادن زغال‌سنگ و قیمت پایین آن در میان سایر هزینه‌های تولیدی است. این امر به دور از تمامی معایب خود به روند توسعه صنایع هند سرعت می‌بخشد و زمینه‌های مطرح شدن این کشور در بازارهای جهانی را فراهم کرده است.

در حال حاضر حدود نیمی از انرژی مصرفی هند در بخش صنعتی مصرف می‌شود که ارزش آن برابر یک‌پنجم از تولید ناخالص داخلی هند برآورد شده است.

در نگاهی جزئی‌تر ۶۰ درصد از انرژی مصرفی صنایع هند در صنعت آلومینیوم، آهن، فولاد، سیمان، کاغذ، کود و نساجی مصرف می‌شود. آمارها نشان می‌دهد مصرف انرژی در صنایع آلومینیوم این کشور به طور میانگین ۲۷ درصد بیشتر از صنایع آلومینیوم کشورهای مختلف جهان است.

به دلیل هزینه‌بر بودن انرژی برق در هند تغییر سیاست‌های صنعتی در این کشور در دست است که هند برای حفظ مزیت رقابتی خود به ناچار نیازمند تغییر الگوی صنعتی خود و استفاده از دانش فنی کشورهای موفق خواهد بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *