افزایش ۲۷۵ درصدی معاملات اوراق مشارکت در بورس ۱۰ شهریور, ۱۳۹۵

تعداد ۷میلیون و ۱۸۵هزار و ۱۸۲برگه اوراق مشارکت به ارزش ۷هزار و ۳۵۲میلیارد ریال در مردادماه امسال دادوستد شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد ۲۷۵ و از نظر ارزش ۲۸۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اقتصادپرس: در دومین ماه تابستان امسال تعداد ۱۹ میلیارد و ۶۸۱میلیون سهم به ارزش ۴۱ هزار و ۲۱میلیارد ریال در یک میلیون و ۳۴۶هزار و ۶۱۲ مرتبه توسط ۳۹۶ هزار و ۴۹۲ خریدار مورد معامله قرار گرفت.
شاخص کل نیز با ۳۵۷۲ واحد افزایش در پایان مرداد امسال ۴٫۸ درصد رشد را به ثبت رساند و به رقم ۷۸۰۸۶ واحد رسید. شاخص بازار اول نیز با ۳۰۶۳ واحد افزایش در این مدت به رقم ۵۵۱۸۱ واحد و شاخص بازار دوم با ۴۵۱۸ واحد افزایش به عدد ۱۶۷۶۰۴ واحد رسیدند که به ترتیب با ۵٫۸۸ و ۲٫۷۷ درصد افزایش مواجه شدند.

کاهش میانگین حجم و ارزش
همچنین در مردادماه امسال طی ۲۱ روز معاملاتی میانگین روزانه ارزش معاملات به ۱۹۵۳میلیارد ریال، میانگین روزانه حجم معاملات به ۹۳۷میلیون سهم، میانگین دفعات معاملات ۶۴۱هزار و ۱۰۲نوبت و میانگین ارزش بازار ۳۱۲هزار و ۸۲۵میلیون تومان رسید.
گفتنی است، در تیرماه هم طی ۲۰ روز معاملاتی میانگین روزانه ارزش معاملات به ۲۲۵۹میلیارد ریال، میانگین روزانه حجم معاملات به ۹۷۳میلیون سهم، میانگین دفعات معاملات ۶۱هزار و ۹۴۷نوبت و میانگین ارزش بازار ۳۱۲هزار و ۸۲۵میلیون تومان رسید که نشان از کاهش میانگین حجم و ارزش معاملات در مرداد بورس دارد.

۱۷ روز مثبت برای شاخص
این گزارش می افزاید: در مردادماه امسال بازار سرمایه ۲۱ روز معاملاتی را به خود دید که از این تعداد شاخص بورس ۱۷روز معاملاتی را مثبت و ۴روز را منفی سپری کرد که این آمار در ۲۰ روز معاملاتی مردادماه سال گذشته با ۸روز مثبت و ۱۲روز منفی برای شاخص بورس بوده است.

۲۰هزار میلیارد ریال افزایش سرمایه ها
همچنین در این مدت ۲۰هزار و ۸۴۷میلیارد و ۷۰۵میلیون ریال افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار انجام شده که ۲هزار و ۸۰۲میلیارد و ۹۳۵میلیون ریال آن از طریق جایزه و ۱۸ هزار و ۴۴ میلیارد و ۷۷۰میلیون ریال از طریق حق تقدم بوده است.

رفت و آمدهای بورس
افزون بر این؛ در ۲۱ روز معاملاتی ماهی که گذشت، تعداد ۱۱۹نماد معاملاتی در بورس بازگشایی و ۵۸نماد متوقف شده اند که این آمار در مدت مشابه سال ۹۴ به ترتیب ۹۲و ۳۴نماد بوده است. همچنین در این مدت تعداد ۱۱۴نماد در بازار اول بورس باز و ۱۳نماد در این بازار بسته بوده اند که تعداد نمادهای باز و بسته در بازار دوم نیز در این مدت به ترتیب ۱۷۷و ۱۷نماد بوده است.

حضور پررنگ حقیقی ها در بورس
از سوی دیگر در مردادماه امسال حقیقی‌ها ۲۲ هزار و ۳۰۴میلیارد ریال(۵۴٫۹درصد) و حقوقی‌ها ۱۸هزار و ۳۲۱میلیارد ریال(۴۵٫۱درصد) سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند و در مقابل حقیقی‌ها ۲۳هزار و ۳۲۴میلیارد ریال(۵۷٫۴درصد) و حقوقی‌ها ۱۷هزار و ۳۰۲میلیارد ریال(۴۲٫۶درصد) سهم و حق تقدم در بورس فروخته اند.

P/E بازار
ارزش کل بازار سرمایه نیز در پنجمین ماه امسال ۳۲۲هزار و ۹۲۹میلیارد تومان، سرمایه ۳۲۱ شرکت ۱۲۷ هزار میلیارد تومان، سود پیش بینی شده ۴۲ هزار میلیارد تومان، متوسط P/E بازار ۷٫۲۹ مرتبه و سود(زیان) تحقق یافته منفی ۲۲۶ میلیارد تومان بوده است.

افزایش معاملات اوراق مشارکت
همچنین در مردادماه امسال تعداد ۷میلیون و ۱۸۵هزار و ۱۸۲برگه اوراق مشارکت به ارزش ۷هزار و ۳۵۲میلیارد ریال دادوستد شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ از نظر تعداد ۲۷۵ و از نظر ارزش ۲۸۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

پرداخت ۲۰۶۱ میلیارد ریال سود
این گزارش می افزاید: بیش از ۲۰۶۱ میلیارد ریال سود انواع اوراق در مردادماه امسال به حساب سرمایه گذاران بازار سرمایه واریز شد و  ۴۷۶۶ سرمایه گذار حقیقی ۱۱۸ میلیارد ریال و ۵۴۸ سرمایه گذار حقوقی ۴۲۴۲ میلیارد ریال سود دریافت کردند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *