پایِ وزارت نیرو به پرونده سرویس‌های بهداشتی کشیده شد ۱۰ شهریور, ۱۳۹۵

مدیرکل مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری از موافقت وزیر نیرو برای تجهیز رایگان ۲۵۰ سرویس بهداشتی در سراسر کشور خبر داد.

اقتصادپرس:جلال تاجیک درباره‌ی توافق صورت گرفته بین رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزیر نیرو به ایسنا، گفت: قرار شد فهرستی از ۲۵۰ سرویس بهداشتی نیمه کاره‌ای که در دولت قبل بدون کارشناسی احداث شده بود، تهیه شود و در اختیار آن وزارتخانه برای تامین رایگان آب و برق، قرار گیرد.

وی این توافق را با توجه به مقاومت وزارت نیرو در برابر چنین پروژه‌ای، مهم برشمرد و افزود: وزارت نیرو زیر بار تامین تجهیزات سرویس‌های بهداشتی نمی‌رفت، اما با رایزنی رییس سازمان میراث فرهنگی، سرانجام وزارت نیرو پذیرفت آب و برق ۲۵۰ سرویس بهداشتی را مجانی تامین کند. از طرف دیگر نیز رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با درک وضعیت مجموعه‌ها و سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی و مسافران در جاده‌ها، با جدیت پیگیر به سرانجام رسیدن توافق حاصل شده، است.

تاجیک گفت: فهرست ۲۵۰ سرویس بهداشتی که در آستانه‌ی بهره‌برداری هستند، اما تجهیزاتی مانند آب و برق ندارند، تهیه شده و حدود سه هفته است که در اختیار وزیر نیرو قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره همکاری‌ مشترک سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با سازمان‌های راهداری و امور اراضی برای اجرای طرح سرمایه‌گذاری در سرویس‌های بهداشتی بین‌ راهی، اظهار کرد: با همکاری سازمان راهداری ۲۰۷ نقطه برای احداث سرویس‌های بهداشتی و مجموعه‌های بین‌راهی شناسایی شده که طبق توافق با سازمان امور اراضی قرار شد زمین آن ۲۰۷ نقطه به صورت رایگان در اختیار سرمایه‌گذاران خصوصی قرار گیرد که تا کنون با استقبال شماری از سرمایه‌گذاران روبه‌رو شده است.

تاجیک درباره میزان استقبال از این پروژه‌ها گفت: سرمایه‌گذار قطعی پای کار وجود دارد، اما تعداد آن‌ها اندک است. درخواست‌های موجود برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بین راهی و سرویس بهداشتی شاید فقط ۲۰ نقطه از آن ۲۰۷ منطقه را پوشش دهد.

مدیرکل مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری همچنین متذکر شد؛ این ۲۰۷ نقطه، جدا از طرح دولت قبل برای احداث یک هزار سرویس بهداشتی بود، چرا که بسیاری از آن مجموعه‌ها یا هیچ‌وقت ساخته نشدند و یا جانمایی درستی نداشت و یا زیرساخت و امکانات مناسب در اختیارش قرار نگرفته بود.

طبق آخرین آماری که مسعود سلطانی‌فر ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – از وضعیت سرویس‌های بهداشتی ساخته شده در دولت قبل ارائه کرد، از یک هزار سرویس بهداشتی وعده داده شد، کمتر از ۱۰۰ واحد به بهره‌برداری رسیدند.

به گفته‌ی معاون رییس‌جمهور، طرح اسفندیار رحیم‌مشایی ـ رییس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ـ برای ساخت یک هزار سرویس بهداشتی، در دو مرحله پیگیری شد که در مرحله نخست عملیات ساخت ۳۵۵ و در مرحله دوم ۱۹۹ سرویس بهداشتی آغاز شد که به دلیل عدم مکان‌یابی درست، بیشتر آن‌ها به مکان‌هایی تبدیل شده که باید چندبرابر هزینه شود تا به آن‌ها برق و آب برسد. و از میان همه آن‌ها، تنها تعدادی کمتر از ۱۰۰ سرویس بهداشتی قابل استفاده است.

منبغ: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *