قاچاق کالا بخشی از جنگ اقتصادی غرب علیه کشور است ۱۰ شهریور, ۱۳۹۵

یک کارشناس اقتصادی با بیان این که قاچاق بخشی از جنگ اقتصادی غرب علیه کشور است گفت: بسیاری از کشورها پس از شناسایی کالاهای قاچاق برای اینکه از طرق دیگر این اقلام وارد بازار نشود ، آن را امحا می کنند پس برای ما نیز این اقدام مقدور و لازم است.

اقتصادپرس: قنبری با تأکید بر اینکه کالاهای قاچاق ضربه ای به اقتصاد کشور میزند که جبران ناپذیر است، اظهار داشت:ورود قاچاق یعنی بیکار شدن جوان ها که نتیجه آن شکسته شدن پشت صنعت ،کشاورزی و در اصل تولید داخل است بنابراین مبارزه با آن یک اصل مهم است.

وی با اشاره به موضوع دامپینگ ،گفت: کشور های ابر قدرت با مأمور کردن شرکت های بزرگ برای فروش کالاهای خود به زیر قیمت (٧� درصد زیر قیمت) سعی می کنند از رشد صنایع کشورهای دیگر جلوگیری و درنهایت آنها را ورشکسته کنند.بنابراین ورشکستگی بسیاری از صنایع کشورمان به دلیل دامپینگ کشور های ابرقدرت است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد:قاچاقچیان، افراد وطن فروشی هستند که تنها به فکر منافع و سود خود بوده و کشور را دچار بحران اقتصادی می کنند. این افراد کالاهای دست دوم را وارد کشور کرده تا بازار را از صنایع تولیدی خودمان بگیرند.

قنبری با تأکید بر اینکه مبارزه با قاچاق نیاز به یک اقدام جدی دارد، گفت: بسیاری از کشورها پس از شناسایی کالاهای قاچاق برای اینکه از طرق دیگر این اقلام وارد بازار نشود ، آن را امحا می کنند پس برای ما نیز این اقدام مقدور و لازم است. البته برخی از کالاهای قاچاق که در گمرک موجود است را می توان بازگرداند .

وی خاطر نشان کرد: برخی اقلام گران قیمت را نیز میتوان فروخت و هزینه آن راصرف مبارزه با قاچاق کرد اما نکته مهم این است که ما با کشورهای غربی در جنگ تمام عیار هستیم و نه در جبهه های جنگ بلکه در مسائل فرهنگی.بنابراین نباید موضوع قاچاق را ساده گرفت زیرا این جنگ از  جنگ در جبهه مهمتر است.

قنبری با اشاره به اینکه غربی ها در مسائل سیاسی نتوانستند کاری از پیش ببرند و سعی دارند از طریق فرهنگی و اقتصادی وارد عمل شوند، تصریح کرد: در گذشته کالاهای قاچاق مصادره و سپس به حراج گذاشته می شد اما این کار فایده ای نداشت زیرا مجدد این کالاها از طرق مختلف وارد بازار می شد، بنابراین باید با یک حرکت بسیار شدید این کالاها را معدوم کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: باید در مقابل اینکه برخی می گویند معدوم و امحا کردن کالاهای قاچاق از بین بردن ثروت ملی است نیز بگویم درست است بخشی از سرمایه ملی از بین می رود ولی در مقابل به صرفه جویی در صنایع و حرکت آنها کمک می کنیم زیرا باید تولید و صنعت داخل کشور در اولویت باشد.

وی در پایان تأکید کرد: معدوم کردن کالاهای قاچاق عین صحت کار است و باید مانع چرخه ورود کالاهای قاچاق در بازار شد.

 

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *