آمار دولتی پسند حاصل مرکز آمار غیر مستقل ۱۰ شهریور, ۱۳۹۵

تا زمانی که مرکز آمار یک نهاد دولتی بوده و وابسته به آن باشد، نمی تواند امار دقیق اقتصادی را منتشر کند؛ اتفاقی که در دوره های مختلف رخ داده و میان آمارهای مرکز آمار و وضعیت اقتصادی کشور شکاف بسیاری وجود داشته است.

اقتصادپرس: هنوز تردیدها نسبت به رشد اقتصادی ۴٫۴ درصدی به پایان نرسیده وزیر اقتصاد اعلام کرد که از نظر فنی از رکود خارج شدیم و به ابهامات اقتصادی دولت یازدهم افزود.

او در توضیح اینکه از رکود خارج شدیم گفت همینکه چهار دوره متوالی رشد اقتصادی مثبت داشته ایم به این منزله است که به لحاظ فنی از رکود خارج شده ایم.

اما کارشناسان به شدت به آمارهای مرکز آمار ایران شکاک هستند و اعتقاد دارند تا زمانی که مرکز آمار یک نهاد دولتی بوده و وابسته به آن باشد، نمی تواند امار دقیق اقتصادی را منتشر کند؛ اتفاقی که در دوره های مختلف رخ داده و میان آمارهای مرکز آمار و وضعیت اقتصادی کشور شکاف بسیاری وجود داشته است.

به طوری که دولت یازدهم پس از روی کار آمدن همه آمارهای اقتصادی دولت نهم و دهم را زیر سوال برد و اعلام کرد که این آمارها غلط بوده است و شاید دولت دوازدهم نیز آمارهای دولت یازدهم را مردود اعلام کند و در این میان آنچه از میان می رود اعتماد مردم به سیستم آماری کشور است که دستاوردهای دولت ها را نیز زیر سوال می برد.

آمارهای مرکز آمار از جهت دیگری هم زیر سوال است و آن اینکه این مرکز، آمار دوره ای را به صورت مدون و در زمان بندی های مشخص منتشر نمی کند و عدم انتشار رشد اقتصادی برای مدت متمادی از این دسته است.

البته مراکز بین المللی که محاسبه اقتصاد کشورهای مختلف را انجام می دهند سال گذشته رشد اقتصادی ایران را صفر و برخی منابع جهانی در خوش بینانه ترین حالت آن را ۰/۳ اعلام کردند.

در مورد نرخ رشد اقتصادی امسال هم پیش بینی هایی از سوی برخی مجامع بین المللی صورت گرفته که هیچ کدام نزدیک به عدد ۴٫۴ درصد نیست و این مساله آمار رشد اقتصادی که توسط مرکز امار منتشر شده را زیر سوال می برد.

اما چنانچه فرض کنیم آمار رشد اقتصادی صحیح است باید تاثیر آن بر معیشت خانوار و اقتصاد بازار محسوس باشد که نیست. دلیل آن را می توان در افزایش صادرات نفت جستجو کرد صادراتی که پول آن به کشور بازنگشته تا رونق ایجاد کند.

امسال صادرات نفت به بیش از دو برابر سال گذشته رسیده و طبق اعلام دولت بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه صادرات نفت در روز انجام می شود که با میعانات گازی به حدود ۲میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه می رسد.

به همین جهت می توان قاطعانه گفت رشد اقتصادی کشور حاصل برنامه ریزی، مدیریت و خروج از رکود نبوده و مرهون فروش بیشتر نفت بوده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *