سهم صادرات کالای ایران در بازار روسیه به ۹صدم درصد رسید ۹ شهریور, ۱۳۹۵

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه سهم ایران در زمینه صادرات کالا به روسیه ۹ صدم درصد از بازار این کشور است که این رقم در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست.

اقتصادپرس: غدیر قیافه امروز در همایش حضور پایدار در بازار روسیه که در سالن همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، با اشاره به روند واردات ۱۰ ساله به روسیه گفت: سال ۲۰۰۵ میزان واردات روسیه ۱۲۵ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۵ این رقم ۱۹۴ میلیارد دلار بوده است.

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه افزود: حدود ۱۵ درصد از کل واردات روسیه متعلق به محصولات کشاورزی بوده که معادل ۲ میلیارد دلار است.

قیافه با بیان اینکه سهم ایران از بازار روسیه حدود ۹ صدم درصد است که این رقم نه در شان جمهوری اسلامی ایران و نه در شان اقتصاد روسیه است.

وی با بیان اینکه ایران در حوزه بازاریابی و بازار شناسی واقعا دچار یک عقب ماندگی است، گفت: این موضوع به ساختار اقتصادی کشور که بخش قابل توجهی از ان دولتی است، برمی‌گردد.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه افزود روسیه کشور بسیار پر ظرفیتی برای جذب کالای ایرانی است، در حالی که آلمان، سوئیس، چین و انگلیس در حال حاضر سهم بسیار بالایی در صادرات کالا به روسیه دارند.

وی افزود: طی سالهای گذشته میزان صادرات ایران به روسیه بیش از ۵۰۰ میلیون دلار نبوده و فقط در یک مقطع میزان این صادرات به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.

وی بیان داشت: طی ۱۰ سال گذشته به طور متوسط میانگین صادرات ایران به روسیه حدود ۳۵۰ میلیون دلار و واردات آن به صورت نسبی یک میلیارد دلار بوده است.

قیافه افزود: روزی که بحران بین روسیه و ترکیه پیش آمد، عده ای از آن تحت عنوان‌های خاص و موقعیت خاص برای صادرات کالاهای ایرانی به این کشور یاد کردند، در حالی که این سوال پیش می آید که در طی این ۲۵ سال گذشته چنین فرصتی برای ما فراهم نبوده است؟

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه روس‌ها شناخت کافی از واحدهای تولیدی و تولیدات ما ندارند، گفت: ما ظرفیت‌ها را در بخش خصوصی و دولتی خوب معرفی نکرده‌ایم.

وی افزود: در بخش زیرساختی و روابط بانکی بین ایران و روسیه به خصوص در زمان تحریم‌ها مشکلات زیادی وجود داشت، اما هم اکنون چند بانک روسی از جمله تمپ بانک با تجار ایرانی همکاری می‌کنند.

قیافه تصریح کرد: به غیر از مقوله پتروشیمی و صنایع دانش بنیان نگاه ما در تولید به بازارهای داخلی بوده و صادرات ما ضربه‌ای به مصرف داخلی است و در حالی که با چنین نگاهی نمی‌توان صادرات داشت.

وی با بیان  اینکه روسیه و بازارهای اطرافش یک بازار ۳۰۰ میلیونی برای ایران به شمار می‌رود، گفت: باید با تلاش، تامین مالی صحیح و مقررات زدایی در داخل کشور در ۵ سال آینده سهم صادرات را به ۱۰میلیارد دلار به این کشور برسانیم.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه برخی تجار و صادرکنندگان نگاه غیر حرفه‌ای در تجارت دارند گفت: علاوه بر این مشکلات نرخ بالای کارمزد تسهیلات حضور بخشنامه‌های مختلف در حوزه‌های مختلف مانع جدی برای تجارت است.

قیافه اظهار داشت: ما سالها در تریبون‌های مختلف راجع به تعرفه‌های بالای روسیه برای ورود کالاهای ایرانی صحبت کردیم و از این مطلب شاکی بودیم، در حالی که وقتی مسئله را بررسی کردیم، دیدیم تعرفه برای همه کشورها به جز کشورهای عضو wto یکسان است و موضوع ما در تجارت به این کشور قیمت گذاری است.

وی افزود: ۱۳ درصد کالای ایرانی نسبت به کالاهای سایر کشورها گران تر به مصرف کننده روسی می‌رسد و همین موضوع قدرت رقابت ما را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به کریدور سمت بین دو کشور ایران و روسیه در راستای تسهیل سازی تجارت گفت: بین رئیس گمرک دو کشور ایران و روسیه اسناد مربوط به ایجاد کریدور سبز به امضا رسیده و توافقنامه‌ای هم بین گمرک دو کشور تنظیم شده که قرار بود، این گذرگاه سبز از شهریورماه عملیاتی شود، اما در اجرای آن توقف ایجاد شده است.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه تصریح کرد: تجار در عقد قراردادهای تجاری با طرف روسی دقت لازم را داشته باشند، تا در صورت بروز مشکل موضع از طریق مراجع قضایی کشور روسیه قابل پیگیری باشد.

 

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *