تشکیل زنجیره شیر با ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار ۹ شهریور, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: صندوق زنجیره شیر قرار است طی ۳ سال و با سرمایه ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار تشکیل شود که برای امسال ۱۵۰ میلیارد تومان از سوی دولت اختصاص داده شده است.

اقتصادپرس: سید عبدالکریم رضوی اردکانی پیش از ظهر امروز در نشست خبری از تشکیل زنجیره شیر طبق مصوبه دولت در زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی خبر داد و گفت: طبق مصوبه دولت از امسال به مدت سه سال صندوق زنجیره‌ای شیر با سرمایه ۶۵۰ میلیارد تومان باید تشکیل شود که برای امسال ۱۵۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

وی در مورد جزئیات بیشتر این صندوق گفت: تمام عناصری که در زنجیره تولید شیر موثرند، قبل از تولید تا بعد از آن در این زنجیره دیده شده است و در معاونت برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی عناصر این زنجیره از قبیل دامداران، کارخانجات و صادرکنندگان تعریف شده است.

رضوی اردکانی درباره مزایای تشکیل صندوق زنجیره شیر به این نکته اشاره کرد: که با تشکیل این زنجیره نحوه جذب و جمع‌آوری شیر، تامین سرمایه در گردش کارخانه‌ها که اکنون با مشکل مواجه هستند، کارخانه‌های خوراک و صادرکنندگان دیده شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: تاکنون ۱۰۲ صندوق غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی در کشور با سرمایه‌ای بیش از ۱۱ هزار و ۹۲۷ میلیارد ریال تشکیل شده است و سرمایه این صندوق‌ها که بیانگر افزایش ۶۵ درصد سرمایه این صندوق است.

رضوی با اشاره به اینکه اکنون در تمام مراکز استان‌ها ۳۲ صندوق غیردولتی حمایت از توسعه سرمایه‌گذرای در بخش کشاورزی تشکیل شده خاطرنشان کرد: کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزی سهامداران این صندوق‌ها هستند و تاکنون ۷ صندوق نیز به صورت تخصصی در سطح ملی در بخش‌های کشاورزی اعم از صنتعتت طیور، زنبورداری، لبنی،‌فرآورده‌های دامی و دامپروری، عشایری، چای، صنعت بذر گندم و جو و ۴ صندوق در حوزه منابع طبیعی فعالیت می‌کنند.

وی در مورد میزان اعتبارات مصوب شرکت مادر تخصصی برای تقویت و افزایش صندوق‌های غیردولتی گفت: در دولت دهم میزان اعتبارات مصوب شرکت‌ مادر تخصصی ۶ هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال و در سال‌های خدمت دولت یازدهم ۱۵ هزار و ۵۲۵ میلیارد ریال بوده است که از رشد ۱۳۰ درصدی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی یکی دیگر از فعالیت‌های صندوق‌های حمایت از سرمایه‌گذرای کشاورزی در استان‌ها را که در دو استان خراسان شمالی و جنوبی در شهرهای فردوس و بجنورد اجرا شده صدور کارت خدمت عنوان کرد که با این کار کشاورزان می‌ توانند نهاده‌های خود را تامین کنند.

رضوی نقش صندوق حمایت از صندوق سرمایه‌گذاری در راستای اتصال کشاورزان به صادرکنندگان را مهم برشمرد و گفت: به عنوان مثال یک صادرکننده را به باغداران انار متصل کردیم که یک میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان انار خریداری و به سوئیس صادر شد و پول مستقیم به دست کشاورز رسید.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *