بازار گوشی‌های هوشمند ایران ظرف۴سال آینده ۷۴ میلیونی می‌شود ۹ شهریور, ۱۳۹۵

اگر میزان رشد ضریب نفوذ گوشی های هوشمند طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ را ۸۶ درصد در نظر بگیریم(بر اساس تحلیل های جهانی) ایران تا چهار سال آینده دست کم ۳۴ میلیون کاربر گوشی هوشمند دیگر خواهد داشت.

اقتصادپرس: نگاهی به وضعیت آمارهای جهانی و پیش‌بینی‌های ارائه شده از سوی مراکزی چون سیسکو نشان می‌دهد که ترافیک دیتای موبایل طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ با رشد هشت برابری مواجه می‌شود و تعداد دستگاه‌‌های الکترونیک موجود در شبکه‌های ارتباطی از ۱۶٫۳ میلیارد در سال ۲۰۱۵ به ۲۶٫۳ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۲۰ می‌رسد.

این موضوع حاکی از رشد ۶۱ درصدی در اتصالات دستگاه‌های دیجیتالی موجود در شبکه‌های ارتباطی است. تحلیلی‌های ارائه شده برگرفته از نمودار میزان رشد ضریب نفوذ گوشی‌های هوشمند اطلاعات جالب‌تری درباره سهم این بخش از کل ترافیک دیتای ایجاد شده، می‌دهد.

طبق پیش‌بینی‌ها قرار است در بازه زمانی مذکور، سهم گوشی‌های هوشمند در ایجاد ترافیک IP دنیا با ۲۲ درصد رشد مواجه شود و از هشت درصد در سال ۲۰۱۵ به ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۰ برسد.

همچنین ۲۱ درصد کل دستگاه‌های متصل در شبکه تا سال ۲۰۲۰ یعنی معادل ۵٫۶ میلیارد، گوشی‌‌های هوشمند خواهد بود در حالیکه سال ۲۰۱۵ تنها سه میلیارد گوشی در این عرصه وجود داشت.

آمارهای رسمی ارائه شده از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران نشان می‌دهد که در ایران به ازای هر دو نفر، یکی دارای گوشی هوشمند است و به عبارتی می‌توانیم بگوییم ۴۰ میلیون کاربر گوشی هوشمند در کشور داریم.

آمار ارائه شده گویای این است که در زمینه ضریب نفوذ گوشی‌های هوشمند طی سه سال اخیر با رشد ۱۹۰۰ درصدی مواجه شدیم و پرشتاب‌تر از نرخ جهانی در حال رشد هستیم.

با این حال طبق گزارش عملکرد سه ساله اخیر وزارت ارتباطات، تنها ۲۰ میلیون نفر مشترک اینترنت موبایل داریم و این نشان از دو گوشی بودن برخی افراد یا استفاده نکردن عده‌ای دیگر از اینترنت موبایل دارد.

همچنین آمارها گویای این است که تاکنون ۱۵۰ میلیون و ۵۷۸ هزار و ۲۰۲ سیم‌کارت در کشور واگذار شده که ۷۷ میلیون و ۶۸۱ هزار و ۱۹ خط، فعال است. بنابراین همچنان حدود ۴۸ درصد خلأ در زمینه استفاده از گوشی‌های هوشمند یا پتانسیل بالقوه وجود دارد.

بنابراین اگر حداقل میزان رشد طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ را مطابق تحلیل ارائه شده ۸۶ درصد در نظر بگیریم و با توجه به بازار نسبتا اشباع تلفن همراه در ایران، تا چهار سال آینده حداقل ۳۴ میلیون کاربر گوشی هوشمند دیگر به جامعه آماری کنونی افزوده خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *