ایران در رتبه نخست دارایی بانک های اسلامی ۹ شهریور, ۱۳۹۵

رئیس بانک مرکزی با اشاره به ارزش ۲ میلیارد دلاری دارایی های منطبق بر شریعت ،گفت: حدود ۱٫۵ میلیارد دلار آن به دارایی های بانکی اختصاص دارد و از این رقم ۳۷ درصد برای ایران است که آن را در رتبه نخست دارایی‌های بانکی اسلامی قرار داده است.

اقتصادپرس: ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در آیین افتتاحیه بیست و هفتمین همایش سالیانه بانکداری اسلامی اظهار داشت: بانکداری اسلامی پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ در سطح بین المللی بیشتر مورد توجه قرار  گرفت به طوری که هم اکنون محصولات و خدمات بانکداری و مالی اسلامی از یک بازار بالقوه حداقل دو میلیارد نفری در جهان برخوردار است و حتی بسیاری از افراد غیر مسلمان بنا بر ملاحظات  اخلاقی به این بازار تمایل دارد.
وی با اشاره به آنکه حذف ربا از فعالیت های بانکی مهمترین رکن بانکداری اسلامی است، گفت: کشور ما جزو معدود کشورهایی است که با تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا سعی در حذف ربا از فعالیت های بانکی خود کرده است.
سیف ادامه داد: در جهت اجرای قانون عملیات بانکداری بدون ربا تلاش های بسیار صورت گرفته گرچه برکات و ثمرات خوبی را در پی داشته اما نبود یک راهبرد بلند مدت در سطح کلان برای همسو کردن فعالیت ها موجب شده تا از توانمندی ها و ظرفیت های خوب به اندازه کافی استفاده نکنیم.
رئیس بانک مرکزی  ادامه داد: بانک مرکزی با درک ضرورت انطباق فعالیت های نظام بانکی با شریعت مقدس اسلام و ایفای نقش موثر در عرصه داخلی و جهانی در تلاش است زمینه گسترش کمی و کیفی محصولات و خدمات منطبق با شریعت را با در نظر گرفتن منافع ذینفعان گوناگون نظام بانکی و در سطح استانداردهای بین المللی فراهم سازد.
رئیس بانک مرکزی گفت: در حال حاضر ارزش کل دارای های منطبق با شریعت در جهان به بیش از ۲ میلیارد دلار رسیده که حدود ۱٫۵ میلیارد دلار آن به دارایی های بانکی اختصاص دارد.از این رقم ۳۷ درصد برای ایران است که آن را در رتبه نخست دارایی‌های بانکی اسلامی قرار داده است.
منبع: باشگاه  خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *