چین بازار لوازم التحریر ایران راقبضه کرد/واردات 50تن خودکار ۹ شهریور, ۱۳۹۵

براساس آمار گمرک سهم تولیدات داخلی نوشت‌افزار از کل بازار میلیاردی ایران، کمتر از پنج درصد بوده و اکنون این بازار در تسخیر تولیدات چین، هندوستان و برخی کشورهای اروپایی است.

اقتصادپرس: شهریور ماه که می آید بوی بازشدن مدرسه ها،خرید دفتر،کتاب و … در خیابان های شهر می پیچد و بازار پر زرق و برق لوازم التحریر و نوشت افزار جان می گیرد.

در این میان پدر و مادرها به دنبال بهترین و قشنگ ترین و گاهی گرانترین مدادپاک‌کن‌ها، مداد‌تراش‌ها، کیف، کفش و جامدادی می گردند و بازار پر سود لوازم‌التحریربا این نگاه غالب پر می شود از محصولات خارجی پر زرق و برق که روانه کشور می شود.

**سهم ناچیز تولیدات داخلی از بازار نوشت افزار

براساس آمار سهم تولیدات داخلی نوشت‌افزار از کل بازار میلیاردی ایران، کمتر از پنج درصد بوده و اکنون این بازار در تسخیر تولیدات چین، هندوستان و برخی کشورهای اروپایی است و این امر خود جای سوال دارد که آیا واقعا تولیدکنندگان کشور توان تولید مداد و دفتر و تراش را ندارند یا مشکل دیگری باعث شده که نتوانند محصول باکیفیت و ارزان تولید کنند؟ طبق اطلاعات بازار،۷۵درصد لوازم التحریر از چین،۱۰درصد از ترکیه و ۱۵درصد از اندونزی وارد می‌شود.

گفتنی است با توجه به آمار چهار ماهه نخست سال جاری گمرک ،بیش از ۷۳ تن مداد نوکی به کشور وارد شده است که ارزش دلاری این میزان واردات ۵۱۸ هزار دلار و ارزش ریالی آن بیش از یک میلیارد و ۵۷۷ میلیون تومان بوده است. چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، آلمان، ترکیه, ژاپن, سوئیس و ایتالیا از کشورهای مبدا واردات مداد نوکی هستند البته در بین تمامی این کشور ها بیشترین میزان واردات از چین انجام شده است.

همچنین طبق آمار گمرک  یک تن و ۷۴۹ کیلو گرم دفترچه مشق به کشور وارد شده که ارزش دلاری این میزان واردات چهار هزار و ۷۳ دلار و ارزش ریالی آن بیش از دوازده میلیون تومان در گمرک ثبت شده است؛ گفتنی است ترکیه و چین از جمله کشورهایی هستند که بیشترین میزان واردات را به خود اختصاص داده اند.

بر این اساس بیش از ۵۰۵ تن خودکار نیز به کشور وارد شده است که ارزش دلاری این میزان دو میلیون و ۴۲۳ دلار و ارزش ریالی آن بیش از هفت میلیارد تومان در گمرک به ثبت رسیده است. گفتنی است کشورهای چین, امارات متحده عربی, هند, آلمان, مالزی و اندونزی از کشورهای مبدا واردات خودکار هستند وبر اساس آمار بیشترین میزان واردات از کشورهای چین و امارت متحده عربی انجام شده است.

همچنین در این مدت حدود ۴۵تن خط کش به ارزش دلاری ۱۱۵,۷۲۳  وارزش ریالی ۳,۵۲۰,۲۹۱,۶۴۷ به کشور وارد شده است؛ میزان واردات کیف مدرسه نیز حدود ۲۱۸ تن بوده که ارزش دلاری آن ۶۷۶,۴۷۳ و ارزش ریالی آن ۲۰,۵۹۳,۹۱۲,۰۲۹ است.

بر پایه این گزارش حدود ۲۷۳ تن پاک کن به ارزش دلاری ۶۷۰,۵۵۸ و ریالی ۲۰,۴۱۱,۰۴۷,۹۳۰ و حدود ۱۱۰ تن ماژیک هایلایت به ارزش دلاری ۵۲۷,۷۲۸ و ریالی ۱۵,۹۹۰,۷۶۱,۴۰۹ در ۴ماه نخست سال به کشور وارد شده است.

***جدول جزئیات واردات لوازم التحریر

 

نام کالا

 

 

وزن (کیلوگرم)

 

ارزش دلاری

 

ارزش ریالی

 

مداد

 

 

۷۳,۰۸۱

 

 

۵۱۸,۶۰۴

 

 

۱۵,۷۷۳,۹۴۳,۳۲۲

 

خودکار

 

 

۵۰۵,۷۲۸

 

 

۲,۴۲۳,۹۷۱

 

 

۷۳,۷۰۴,۸۳۵,۴۸۸

 

 

دفترچه مشق

 

 

۱,۷۴۹

 

 

۴,۰۷۳

 

 

۱۲۴,۱۵۰,۳۴۵

 

 

خط کش

 

 

۴۴,۹۴۹

 

 

۱۱۵,۷۲۳

 

۳,۵۲۰,۲۹۱,۶۴۷

 

 

کیف مدرسه

 

 

۲۱۷,۹۶۹

 

 

۶۷۶,۴۷۳

 

 

۲۰,۵۹۳,۹۱۲,۰۲۹

 

 

پاک کن

 

 

۲۷۳,۰۳۸

 

 

۶۷۰,۵۵۸

 

 

۲۰,۴۱۱,۰۴۷,۹۳۰

 

 

ماژیک هایلایت

 

 

۱۱۰,۰۲۹

 

 

۵۲۷,۷۲۸

 

 

۱۵,۹۹۰,۷۶۱,۴۰۹

 

**تولید کنندگان داخلی به دلیل واردات بی رویه قادر به تولید اجناس نیستند

موسی فرزانیان عضو هئیت مدیره اتحادیه نوشت افزار استان تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در این خصوص اظهار داشت: برخی اقلام لوازم التحریر از قبیل دفتر، خودکار، مداد، پاک کن و.. در داخل با کیفیت بسیار بالایی تولید می شود که به سبب بالا بودن هزینه های تولید قدرت رقابت با اجناس خارجی را ندارند .

گفتنی است که حدود ۹۸ درصد دفاتر موجود در بازار داخلی است و تنها ۲ الی ۳ درصد آن وارداتی است.

وی افزود: تولیدکنندگان داخل به سبب کمبود نقدینگی با مشکلاتی مواجه هستند که از طرفی وام های بانکی با بهره بالا افزایش هزینه های تولید و ناتوانی رقابت با تولیدات خارجی را به همراه داشته که از این رو لازم است دولت با حمایت از تولیدکنندگان داخل و در اختیار گذاشتن وام های کم بهره ضمن کاهش هزینه های تولید ، قدرت رقابت پذیری تولید کنندگان در بازارهای داخل را توسعه دهد.

فرزانیان در پاسخ به این سوال که چرا تولید کنندگان داخلی قادر به تولید محصولات ارزان قیمت نیستند، بیان کرد: با افزایش قیمت دلار و کاهش قدرت خرید مردم، برخی از واردکنندگان اقدام به واردات اجناس ارزان و بی کیفیت نمودند به طوریکه همین عامل موجب شد تا سهم عمده ای از بازار را به خود اختصاص دهند.

وی ادامه داد: واردات بی رویه اجناس چینی ارزان قیمت ضربه مهلکی به تولید داخل وارد کرد چرا که تولید کنندگان داخلی قادر به تولید اجناس با قیمت پایین نیستند.

عضو هئیت مدیره اتحادیه نوشت افزار استان تهران تصریح کرد: قبل از واردات اجناس باید اتاق اصناف و گمرکات کشور از تجربه های اتحادیه های مربوطه در زمینه واردات کالا از نظر کمی و کیفی استفاده کنند تا شاهد اجناس ارزان و بی کیفیت در بازار و ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی نباشیم.

بر اساس این گزارش برخی از کارشناسان بر این باورند که واردات بی رویه از چین توان رقابت را از تولید کنندگان بومی گرفته است و باید در این خصوص تصمیمات لازم گرفته شود.

**بیش ازنیمی نیاز لوازم التحریر در کشور از طریق واردات برطرف می شود 

علی اصغر یوسف نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص افزایش لوازم التحریر وارداتی بی کیفیت در کشور گفت : یکی از معضلات بخش تولید ، واردات بی رویه  و غیر ضرور است که این امر ضربه مهلکی به تولیدکنندگان داخلی می زند.

وی افزود: مواد اولیه و ظرفیت برای تولید نوشت افزار در کشور به اندازه ی کافی وجود دارد ، این در حالیست که با نبود حمایت ویژه مسئولین میزان تولیدات این صنعت در کشور رو به کاهش است ، به طوریکه با اندک توجه و پشتیبانی از سوی دولت می توان جایگاه واقعی تولیدات داخلی نوشت افزار را رونق بخشید .

یوسف نژاد تصریح کرد: همچنین با بهره گیری از قابلیت ها و دانش فنی  و همچنین سرمایه گذاری مناسب می توان علاوه بر تامین نیاز داخل بازار کشورهای همسایه را مورد توجه قرار داد ، امید است مجلس و کمیسیون های تخصصی صنایع و معادن نیز بتواند اقدامات موثری در این خصوص صورت دهند .

وی افزود : میزان مصرف لوازم التحریر در ایران بالا و نگران کننده است به طوریکه از کشورهایی نظیر چین واردات اجناس بی کیفیت صورت می گیرد؛ زمینه ارتقای  تولیدات داخلی باید مهیا شود تا تولیدات و صادرات در حوزه نوشت افزار  روز به روز پیشرفت کند.

یوسف نژاد ادامه داد:متاسفانه ورادات از طریق قاچاق و مبادی رسمی میزان اشتغال جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد در هر دو صورت به اقتصاد کشور ضربه وارد می شود .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در ادامه گفت: اقلام چینی بدلیل ارزان بودن در بازار به وفور یافت می شود و همین امر موجب صدمات جبران ناپذیر برای تولیدکننده می شود.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *