تسهیلاتی برای رسیدن به آمارهای خوش رنگ و لعاب ۹ شهریور, ۱۳۹۵

هدف دولت از اعطای تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی وارد کردن نقدینگی به چرخه اقتصادی کشور است نه ایجاد اشتغال و به همین جهت حمایت از تولید داخل را فدای رسیدن به آمار خوش رنگ و لعاب کرده است.

اقتصادپرس: عدم استقبال مردم از کارت های اعتباری ۱۰ میلیون تومانی سبب شد تا دولت کارت های اعتباری ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی را در دستور کار قرار داده و اما هنوز آن را به شبکه بانکی کشور ابلاغ نکرده است.

در این میان بیش از همه تولیدکنندگان لوازم خانگی به استقبال مردم از این کارت ها دلخوش کرده اند و امیدوارند با صدور این کارتها این صنعت از رکود خارج شود.

تفاوت این کارت ها با کارتهای ۱۰ میلیون تومانی در آن است که محدودیتی برای نحوه خرید مردم در نظر گرفته نشده و مردم می توانند بر اساس نیاز خود کالای ایرانی و یا خارجی خریداری کنند.

البته این کارتها تنها به خرید لوازم خانگی محدود نشده و اگر شهروندی نخواهد لوازم خانگی خریداری کند باز هم می‌تواند از این وام استفاده کند. چراکه این کارت‌ها فقط برای خرید کالا در نظر گرفته نشده و به نظر می رسد هدف دولت وارد کردن نقدینگی به چرخه اقتصادی کشور است و به همین جهت حمایت از تولید داخل را فدای رسیدن به آمار خوش رنگ و لعاب کرده است.

البته دستورالعمل اعطای این وام تصویب نشده و دستوری به بانک‌ها در زمینه اعطای این وام ابلاغ نشده است. فقط گفته می شود که دولت برای اعطای کارت‌های اعتباری خرید کالا ۴هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده است.

به همین جهت نمی توان به صراحت در مورد آن نظر داد و باید ابراز امیدواری کرد که این طرح بتواند درخروج اقتصاد از رکود موثر بوده و اشتغال در کشور ایجاد کند.

چرا که در حال حاضر آمارهای مثبت اقتصادی که از سوی دولت مطرح می شود نتوانسته است چرخه اشتغال کشور را حرکت دهد و یکی از مشکلات اساسی در کشور وضعیت بیکاری جوانان است.

دولت در طرح جدید دست مردم را بازگذاشته تا با کارت اعتباری خود هر نوع کالایی را خریداری کنند، به همین جهت این نگرانی وجود دارد که مردم همچنان به خرید کالاهای وارداتی که مشابه آنها در کشور وجود دارد پرداخته و چرخه تولید داخلی همچنان لنگ بزند و دولت همچنان در مورد آمار اشتغال حرفی برای گفتن نداشته باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.