اقتصادکشور درآستانه سکته مالی/۳۰هزارمیلیارد تومان چک‌برگشتی ۸ شهریور, ۱۳۹۵

یک پژوهشگر ریسک گفت: اقتصاد در آستانه سکته مالی قرار دارد و چک های برگشتی گواه قریب الوقوع بودن سکته مالی در اقتصاد است.

اقتصادپرس: محمدحسین ادیب در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص وضعیت نقدینگی در کشور گفت: در اسفند ماه برای اولین بار یک منتقد از رسیدن نقدینگی به هزار هزار میلیارد تومان سخن گفت و مقام پولی ضمن تکذیب، آن منتقد را به احتیاط خطابه ای دعوت کرد اما اکنون نقدینگی ۶۰هزار میلیارد تومان از هزار هزار میلیارد تومان  بیشتر شده است.  نقدینگی در ابتدای دولت احمدی نژاد ۶۸ هزار میلیارد تومان بود و فقط طی چند ماه اخیر رشد نقدینگی بیش از دوره مظفر الدین شاه تا آغاز ریاست احمدی نژاد بوده است. آیا اقتصاد ایران طی چند ماه ، به اندازه دوره مظفر الدین شاه تا آغاز ریاست جمهوری احمدی نژاد سود تولید کرده است؟

وی با اشاره به این که اقتصاد بخش خصوصی از ریل خارج شده است ادامه داد: سهم درآمدی دولت از صادرات نفت ، میعانات و فرآورده نفتی با توجه به دو برابر شدن حجم صادرات ، در سال جاری ۴۲ هزار میلیارد تومان و چک های برگشتی فقط طی سه ماه ابتدایی سال ۹۵ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده که گواه آن است اقتصاد بخش خصوصی از ریل خارج شده است. اینکه حجم چک برگشتی طی سه ماه نزدیک به درآمد صادرات انرژی دولت باشد گواه ورود اغتشاش در مناسبات مالی جامعه است.

این کارشناس اقتصادی افزود: رشد نقدینگی طی چند ماه اخیر، معادل مشروطه تا سال ۱۳۸۴،  گواه خروج سیاست های مالی از کنترل است.  چک های برگشتی گواه قریب الوقوع بودن سکته مالی در اقتصاد است .

وی با ارائه چشم اندازی هشدارآمیز از آینده گفت: رشد نجومی نقدینگی بزودی با یک سکته مالی در اثر افزایش نرخ ارز پایان می یابد. همه سودی را که بانکها از ابتدای دوران روحانی به سپرده پرداخت کرده اند به زودی با افزایش نرخ ارز پس گرفته می شود. اگر نقدینگی به دلار محاسبه شود  نصف شدن ارزش نقدینگی به دلار قریب الوقوع بودن رخداد پیش رو است . رشد چک های برگشتی نیز ، معامله نقدی را جایگزین فروش مدت دار می کند  .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *