انتقادشدید روزنامه اصلاح طلب ازناکارآمدی وزرای دولت دربرجام ۸ شهریور, ۱۳۹۵

هنوز تعهداتی هست که بر زمین مانده و دولت نتوانسته آن‌گونه که مطلوب است به آنها پاسخ دهد. با بررسی نقاط قوت و ضعف دولت آقای روحانی می‌توان در مورد چگونگی اقدامات اساسی دولت در کمتر از یک سال باقیمانده از آن اظهارنظر کرد….

اقتصادپرس: اعتماد روزنامه حامی دولت نوشته است: برجام برای کشور می‌تواند دستاوردهایی گسترده‌تر از آنچه هست داشته باشد. لیکن ناکارآمدی دیگر وزرای دولت برای بهره‌گیری مناسب از برجام باعث شده تا این دستاورد‌ها همچنان محدود بماند. توانایی‌هایی که وزارت خارجه به عنوان متولی اصلی این پروژه از خود نشان داد بر کسی پوشیده نیست. لیکن در حوزه اقتصادی و اجتماعی باید تلاش‌های بیشتری توسط وزرای مربوطه صورت می‌گرفت که متاسفانه چندان عملکرد مناسبی را شاهد نبوده‌ایم.

یکی از دلایل عمده ناکارآمدی دولت در این بخش‌ها عدم انتخاب صحیح مسوولان و عدم تغییر در مدیران اجرایی کشور بود. وقتی اعلام می‌شود که مشی اعتدالی بر دولت حاکم است به معنای این نیست که امور به وسیله کسانی اداره شود که اصولا به کارکرد، سیاست‌ها و مدیریت دولت اعتقادی ندارند. در حوزه فرهنگیان، اصناف، کارمندان دولت، هنرمندان و جامعه کارگری و دیگر حوزه‌ها هریک به‌گونه‌ای می‌توان وجود نقصان و نارضایتی را احساس کرد. دولت باید به خواسته‌های اساسی جامعه کارگری پاسخ می‌داد و غرض از بیان کلمه دولت به معنای تمام ساختارها و سمت‌هایی است که زیرمجموعه دولت به انجام وظیفه می‌پردازند. کل ساختار دولت از جمله کابینه و وزرا و دیگر سمت‌های موجود در دولت باید پیگیر سیاست‌های دولت باشند. لیکن نتوانسته‌اند به خواسته‌های جامعه کارگری پاسخی درست و منطقی دهند.

دولت باید اصلاح ساختار اقتصادی را در خصوص بهبود وضعیت معیشت ملی و به ویژه زندگی طبقه کارگر را در دستور کار خود قرار می‌داد و میزان اشتغال باید افزایش پیدا می‌کرد. در حال حاضر در بسیاری از خانواده‌ها به ویژه خانواده‌های کارگری دو یا سه فرزند بیکار وجود دارد. اینکه فرزندان بخشی از مسوولان شاغل شده‌اند به معنای این نیست که موضوع بیکاری در جامعه حل و فصل شده است. همچنین مشکل بیکاری ارتباط نزدیکی با مشکلات اجتماعی دارد. عوارض ناشی از بیکاری مثل اعتیاد، افسردگی و خودکشی که ناشی از ضعف عملکرد دولت در این حوزه‌ها است، دامنگیر جامعه شده است.

آقای روحانی باید توجه کند که نگهداشت وضعیت موجود و عدم‌اعمال تغییرات اساسی نمی‌تواند رای او را برای دوره دوم ریاست‌جمهوری تضمین کند. اینکه دلخوش به این باشد که دولت بحران‌زایی نکرده است و در دوران ریاست‌جمهوری آقای روحانی مشکل جدیدی بروز نکرده است، آفت بزرگی است برای دولت، چرا که این شیوه برای مردم مقبول نیست. مردم خواستار آبادانی و توسعه هستند و این امر مستلزم پیگیری رویکرد جدی در عرصه‌های مختلف کشور از سوی دولت است. دولت باید اقداماتی انجام دهد که بیسوادی و فقر و تهیدستی از کشور ریشه‌کن شود. کارگران امروز از وضعیت معیشتی خود رضایت ندارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *