تولید مسکن ۵۰ درصد عقب‌تر از نیاز بازار ۷ شهریور, ۱۳۹۵

همشهری از وضعیت بازار مسکن گزارش داده است: برآوردهای آماری نشان می‌دهد که میانگین تولید سالانه مسکن در ۱۰ سال اخیر به کمتر از ۶۰۰ هزار واحد رسیده درحالی‌که برنامه دولت و وزارت راه و شهرسازی تولید حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بوده است. این موضوع نشان از عقب‌ماندگی ۵۰ درصدی در ساخت مسکن دارد.

اقتصادپرس: البته آمار تولید مسکن در ۲سال ۹۲ و ۹۳ به‌دلیل رکود در اقتصاد ایران افت بیشتری را تجربه کرده و متوسط مسکن ساخته شده در این‌سال‌ها بین ۳۵۰تا ۴۰۰هزار واحد تخمین زده می‌شود.به گزارش همشهری، افت شدید ساخت مسکن و رکود ۴سال اخیر براساس میزان پروانه‌های ساختمان، بسیاری از صنایع مرتبط با صنعت ساختمان را زمینگیر کرده و تقاضا برای خانه‌دار شدن را هم به عقب انداخته است.

بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید: برای تأمین نیاز مسکن باید سالانه ۱٫۳میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود میانگین تولید مسکن در ۱۰سال اخیر کمتر از ۶۰۰هزار واحد برآورد می‌شود که نتیجه این کسری تولید مسکن را در حاشیه‌نشینی یا همان اسکان غیررسمی می‌توان مشاهده کرد، به‌نحوی که شاهد رشد ۶درصدی حاشیه‌نشینی در کشور هستیم.

این تحلیلگر ارشد اقتصاد مسکن با بیان اینکه هم‌اکنون با کسری نزدیک به ۵میلیون واحد مسکونی مواجه هستیم، می‌افزاید: یکی از محورهای مهم برای خروج مسکن از رکود به تأمین مالی مورد نیاز برای ساخت مسکن برمی‌گردد و نباید تأمین مالی محدود به منابع بانکی شود بلکه باید دیگر ابزارهای مالی ازجمله بورس، صکوک، بازار رهن، فاینانس و سرمایه‌گذاری خارجی هم به‌کار گرفته شود تا سبد تأمین مالی صنعت مسکن و ساختمان متنوع شود.

این موضوع در طرح جامع مسکن دیده نشده به‌نحوی که به‌نظر می‌رسد ابعاد ساخت یک میلیون مسکن در سال برای برنامه‌ریزان طرح جامع مسکن مفهوم نبوده که چه میزان به سرمایه‌گذاری و از کدام محل و با استفاده از چه ابزارهایی نیاز دارد؟ این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به ضعف زیرساخت‌های لازم برای تولید مسکن در کشور می‌گوید:

واقعیت این است که در همه بخش‌های تولید مسکن از ماشین‌آلات گرفته تا مصالح نوین و تکنولوژی روز با چالش و ضعف مواجه هستیم تا بتوانیم به هدفگذاری تولید سالانه دست‌کم یک میلیون مسکن برسیم. ستاریان با اشاره به موانع قانونی بر سر راه تولید مسکن در کشور می‌افزاید: وجود قوانین و مقررات مزاحم به‌عنوان موانع نرم‌افزاری راه را برای افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و همچنین سرمایه‌گذاری خارجی در ایجاد شهرک‌های مدرن مسکونی مسدود کرده و مشارکت مردمی را کاهش داده است.

وی با اشاره به تأثیر منفی رکود اقتصادی بر بخش تولید مسکن می‌گوید: آمارها نشان می‌دهد در سال‌های ۹۲و ۹۳به‌ترتیب ۵۰درصد تولید مسکن در کشور افت کرده و میزان تولید مسکن به سختی به ۴۰۰هزار واحد در سال ۹۴رسیده که این آمارها فاجعه است و کشور با کسری سنگین در ساخت مسکن در آینده مواجه می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر اینکه تولید مسکن در کشور به زیر ۳۰۰ هزار واحد مسکونی رسیده و از برنامه تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در طرح جامع بسیار عقب است، گفت: با این روند تولید ۱۲ سال طول می‌کشد که بین عرضه و تقاضا توازن ایجاد ‌شود. به گزارش فارس، حسام عقبایی در پاسخ به این سؤال که وضعیت تولید مسکن در مقابل تقاضا چگونه است، آیا وجود واحدهای خالی از سکنه به‌معنای پیشی گرفتن تولید از تقاضاست؟ گفت: اینکه گفته می‌شود تولید مسکن از تقاضا پیشی گرفته به هیچ وجه صحت ندارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *