امریکا در یک قدمی افزایش نرخ بهره ۷ شهریور, ۱۳۹۵

با توجه به بهبود عملکرد بازارکار و چشم‌انداز روشن برای نرخ تورم در زمینه فعالیت‌های اقتصادی، شرایط برای افزایش نرخ بهره تقویت شده هر چند که این تصمیم‌گیری به داده‌های آماری وابسته است.

اقتصادپرس: ژانت یلن، رییس بانک مرکزی امریکا اعلام کرد نشانه هایی از بهبود بازار کار و سطح اشتغال در این کشور به چشم می خورد که عامل افزایش نرخ بهره در نزدیک ترین زمان ممکن و حدود سپتامبر خواهد بود.

به گزارش فایننشال تایمز، یلن که در نشست سالانه بانک مرکزی سخنرانی می کرد گفت: افزایش هزینه‌های مصرف کننده و تداوم استخدام و همچنین رشد اقتصادی شرایطی را فراهم کرده که بازگشت تورم به نرخ ۲ درصدی در چند سال آینده محقق شود.

یلن در این نشست تاکید کرد: با توجه به بهبود عملکرد بازار کار و چشم‌انداز روشن برای نرخ تورم در زمینه فعالیت‌های اقتصادی، شرایط برای افزایش نرخ بهره تقویت شده هر چند که این تصمیم‌گیری به داده‌های آماری وابسته است.

به گفته یلن در حال حاضر اقتصاد امریکا به اهداف مد نظر خود که همان حداکثر میزان اشتغال و ثبات قیمت است نزدیک شده و بانک مرکزی امریکا یک دهه است که در راستای سیاست تسهیل کمی، نرخ‌های بهره را پایین نگه داشته است.

سخنرانی یلن در شرایطی رخ داد که تا پیش از این در وال استریت گمانه‌زنی‌های زیادی درباره زمان افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر مطرح شده بود چرا که در آخرین دقایق جلسه ماه جولای سیاست‌گذاران بانک مرکزی درباره پیامدهای تورم و ریسک های ناشناخته دچار تشتت آرا شدند.

برخی سیاست‌گذاران به حرکت سریع در این مسیر پافشاری می‌کردند و برخی سرعت افزایش نرخ بهره را بر دستیابی به اهدف موثر می دانستند.

گفته می شود اعتماد به نفس خانم یلن برخاسته از آمارهایی است که عملکرد بازار در نیمه اول سال را نشان می دهند؛ بر پایه این آمار رشد اقتصادی با نرخ سالانه ۱٫۱درصد در نیمه دوم سال بوده که به اعتقاد یلن این میزان رشد برای بهبود عملکرد بازار کار کافی و مناسب است.

او گفت که بانک مرکزی امریکا در طول این بحران از شیوه‌های مبارزه اورژانسی همانند خرید امتیاز و هدایت رو به جلوی نرخ بهره استفاده خواهد کرد تا چنانچه این مساله ضربه ناگهانی به اقتصاد این کشور وارد کرد بانک مرکزی نرخ بهره را تا نزدیک به صفر کاهش دهد و این نرخ را در حدی پایین نگه دارد تا شرایط بهبود پیدا کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *