نگاهی به کارنامه اقتصادی دولت در هفته دولت ۷ شهریور, ۱۳۹۵

در کارنامه اقتصادی دولت یازدهم عدم اجرای اقتصاد مقاومتی و نگاه درون نگر بود که بارها توسط مقام معظم رهبری نقد شد، اما همچنان شاهد عدم اجرای این فرامین هستیم و دولت همچنان بر عقیده خود مبنی بر بهبود شرایط اقتصادی با بهبود روابط با غرب پافشاری می کند.

اقتصادپرس: هفته دولت شاید بهانه خوبی است تا عملکرد دولت در بخش های مختلف به بوته نقد و بررسی گذاشته شود؛ حالا دیگر بیشتر از سه سال از آغاز به کار دولت می گذرد و می توان گفت به روزهای آخر دولت یازدهم نزدیک و نزدیکتر می شویم.

دولتی که با شعارهای اقتصادی توانست کرسی پاستور را تصاحب کند و با جلوس روحانی بر کرسی ریاست جمهوری ابتدا رفع تحریم‌ها و بهبود روابط بین‌المللی با امید بهبود وضعیت اقتصادی کشور را کلید زد و می توان گفت انرژی دولت صرف حل و فصل مناقشات هسته ای با غرب بود که به گفته وزیر خارجه و همکارانش با بد عهدی طرف های غربی همچنان با مشکلاتی مواجه است.

یکی از اقدامات اقتصادی دولت افزایش درآمدهای مالیاتی برای جبران کاهش درآمدهای نفتی بود که با توجه به شرایط رکودی عاملی شد تا تولید کشور بیش از قبل تحت فشار قرار گرفته و دچار مشکلاتی شود.

اقدام دیگر دولت در راستای اصلاح نظام بانکی انتشار اوراق بدهی در لایحه بودجه برای پرداخت بدهی‌های خود به بانک‌ها، بانک مرکزی و پیمانکاران بود که با کش و قوس های فراوان با بهارستان نشینان صورت گرفته و نگرانی‌هایی در هرج و مرج اقتصادی و افزایش پایه پولی ایجاد کرده است.

رشد اقتصادی که یکی از بارزترین مشخصه های اقتصادی هر کشور است طبق آمارهای رسمی بهبود نیافته و تغییر مثبتی در آن دیده نمی شود و بعید به نظر می رسد تا پایان عمر دولت رشد اقتصادی به دست بیاید چرا که دولت شرایط رشد اقتصادی را در این سالها مهیا نکرده است.

از سوی دیگر دولت دستاورد کاهش تورم را در کارنامه خود ثبت کرد که برای از دست ندادن این امتیاز مثبت نتوانست بر خروج از رکود و افزایش رشد اقتصادی متمرکز شود.

مساله مهم دیگر در کارنامه اقتصادی دولت یازدهم عدم اجرای اقتصاد مقاومتی و نگاه درون نگر بود که بارها توسط مقام معظم رهبری نقد شد، اما همچنان شاهد عدم اجرای این فرامین هستیم و دولت همچنان بر عقیده خود مبنی بر بهبود شرایط اقتصادی با بهبود روابط با غرب پافشاری می کند.

به هر حال هر دولتی دستاوردهای مثبت و منفی بسیاری در حوزه های مختلف دارد که با توجه به وضعیت معیشتی مردم و نیز خیل بسیار بیکاران می توان گفت دولت در بخش اقتصادی چندان موفق عمل نکرده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *