افشای اطلاعات سری شرکت های بورسی در فضای مجازی ۶ شهریور, ۱۳۹۵

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سازمان بورس با افرادی که اطلاعات شرکت ها در فضاهای مجازی افشا می کنند هیچ برخوردی نمی کند و به نظر می رسد توانایی اجرای قوانین را ندارد.

اقتصادپرس: محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: موضوع مهم در رابطه با بازار سرمایه بحث ضمانت اجرایی قوانین است متاسفانه قوانین بسیاری در حوزه بورس در کشور وضع شده که رعایت نمی شوند. سازمان بورس نسبت به بسیاری از شرکت هایی که در بازار سهام فعالیت دارند و دستورالعمل ها یا قانون تجارت را رعایت نمی کنند با مدارا برخورد می کند.
وی افزود: قطعا زمانی که قانون تدوین می شود باید اجرایی شود ؛در برخی از قوانین موجود در سازمان بورس  بر اساس رفتارهای سلیقه ای و طرح های کارشناسی نشده به تصویب رسیده است که نیاز به بازنگری و اصلاح دارد؛ متاسفانه این بازنگری ها نه در دستورالعمل ها و نه در قانون و مقررات سازمان انجام نشده است.
گرجی آرا تصریح کرد: موضوع بعدی بحث انتشار اطلاعات بازار سرمایه از مجاری رسمی است؛ در سازمان بورس سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران کدال وجود دارد که بر این اساس طراحی شده تا اولین خبرها و تغییراتی که در شرکت ها اتفاق می افتد از طریق آن منتشر شود اما متاسفانه این سامانه آخرین محلی است که اخبار شرکت ها در آن نشر پیدا می کند.
این کارشناس بازار سهام در ادامه عنوان کرد: لازم به ذکر است سازمان بورس با افرادی که دارای اطلاعات هستند و آن  را در بازار منتشر می کنند هیچ برخوردی نمی کند به نظر می رسد سازمان توانایی اجرای قوانین را ندارد و عملا اطلاعات به صورت بی نظمی درز  پیدا می کند.
گرجی آرا در پایان گفت: امروزه در کانال های تلگرامی شاهد اخبار شرکت های بزرگ بورسی هستیم اما حدود دو ماه بعد, این اخبار در سامانه کدال منتشر می شوند این نقض در دستورالعمل ها و اطلاعات نهان سازمان بورس است که متاسفانه موضوع به این مهمی رها شده و هیچ برخوردی با آن نمی شود.

افشای اطلاعات نهان از طریق برخی مدیران و کارشناسان شرکت ها

احسان رضاپور, کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: طبق قوانین و مقررات تمام شرکت ها موظفند اطلاعات با اهمیت خود را که تاثیراتی در روند معاملات سهام شرکت ها و سود هر سهم دارند از طریق سامانه اطلاعات ناشران منتشر کنند؛ در حال حاضر وقتی تصمیماتی گرفته می شود مدیران و برخی از کارشناسان شرکت ها از اتفاقات مطلع می شوند و اخبار و شایعات قبل از تصمیم نهایی و درج در سامانه کدال، از طریق مجاری غیر رسمی پخش می شود.

وی افزود: وقتی یک موضوعی در بازار سهام مورد کارشناسی قرار می گیرد تا گرفته شدن تصمیم نهایی و اعلام رسمی آن معمولا چند ماه طول می کشد و عده ای در این میان این موضوع را با دوستان و آشنایان خود در میان می گذارند و این باعث می شود اتفاقات خوب و بدی که در شرکت در حال رخ دادن است بین اهالی بازار بپیچد.

رضا پور یادآور شد: متاسفانه برخورد قاطعانه در رابطه با این موضوع صورت نمی گیرد؛ در بازار سرمایه قانون و مقررات در رابطه با افشای اطلاعات نهانی و معاملات قانون وجود دارد و از آنجایی که برخوردهای مشخصی صورت نگرفته، اهمیت این موضوع میان فعالان بازار کمرنگ تر شده است.

این کارشناس بازار سهام در پایان بیان کرد: لازم به ذکر است بسیاری از کسانی که منتقدین این قضیه هستند اگر اطلاعات نهان به آن ها داده شود که دارای منافع اقتصادی و معنوی باشد به خوبی استقبال می کنند. اگر قوانین به درستی اجرا شود ، نظارت ها توسعه یابد و فرهنگ سازی مناسب تری اعمال شود و از طرفی مدیران و کارشناسان شرکت ها و کارشناسان اطلاعات نهانی را منتشر نکنند کمتر شاهد معاملات مشکوک قبل از اتفاقات با اهمیت در شرکت ها و شایعه هایی که به واقعیت نزدیک هستند خواهیم بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *