کاهش نرخ سود بانکی باعث بحران در سیستم بانکی می شود؟ ۶ شهریور, ۱۳۹۵

کارشناسان بر این باورند که اگر منابع از بانک‌ها خارج شود، از آنجایی که دارایی‌های منجمد بانک‌ها زیاد است می‌تواند برای سیستم بانکی بحران‌ ایجاد کرده و اقتصاد را دچار مشکل کند.

اقتصادپرس: چند ماهی است که دولت کاهش نرخ سود بانکی همراستا با نرخ تورم را کلید زده است؛ به همین جهت بانکداران توافق کردند، سود سپرده گذاری ۱۵ درصد و نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد باشد.

اما همزمان با اجرایی شدن این مصوبه توسط بانک مرکزی این نگرانی در میان کارشناسان بالا گرفت که کاهش نرخ سود سپرده به خروج سرمایه ها از بانکها منجر شده و در بازارهای غیر مولد و دلالی هزینه شود.

در این میان زمزمه هایی از سوی مسئولان بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، به گوش می رسد که نرخ سود بانکی تا پایان سال دوباره کاهش یابد و این موضوع سبب شده تا نگرانی کارشناسان تشدید شود و این احتمال مطرح می شود که این موضوع بازارهایی همچون سکه، ارز و حتی مسکن را ملتهب و تورم را در این بخش‌ها شدید کند.

هر چند که مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسه‌های مالی بانک مرکزی واکنش به این نگرانی‌ها را بی مورد دانسته و گفته که با توجه به گذشت ۲ ماه از اجرای مصوبه کاهش نرخ سود، هیچ گزارشی مبنی‌بر خروج سپرده از بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری دریافت نشده و این موضوع کاهش منابع بانک‌ها را به همراه نداشته است.

در این بین، کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه پولی براین باورند که خروج منابع از بانک‌ها با توجه به کاهش نرخ سود بانکی، به عوامل زیادی وابسته است.

به اعتقاد کارشناسان عواملی همچون تورم، جذابیت بازارهای موازی و میزان ریسک پذیر بودن سپرده‌گذاران در خروج یا ماندگاری منابع در بانک‌ها بسیار موثر است و هر کدام تاثیر خود را بر خروج سرمایه از بانکها خواهد داشت؛ چنانچه بازارهای جانشین بازدهی بالا داشته باشند احتمال خروج سرمایه از بانکها تقویت می شود.

کارشناسان بر این باورند که اگر منابع از بانک‌ها خارج شود، از آنجایی که دارایی‌های منجمد بانک‌ها زیاد است می‌تواند برای سیستم بانکی بحران‌ ایجاد کرده و اقتصاد را دچار مشکل کند.

به همین جهت دولت در کنار کاهش نرخ سود، باید به فکر افزایش منابع بانک‌ها از طریق پرداخت بدهی به سیستم بانکی و افزایش سرمایه بانک‌ها باشد و در عین حال باید جلوی قاچاق و واردات بی‌رویه گرفته شود تا سیاست‌ کاهش نرخ سود بانکی، به ضرر تولید کننده و به نفع دلال تمام نشود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *