وجود ۳۸۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز آب در کشور ۴ شهریور, ۱۳۹۵

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: حدود ۳۸۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که سالانه ۲۰ میلیارد مترمکعب از آب‌های کشور غارت می‌شود.

اقتصادپرس: علیمراد اکبری شامگاه چهارشنبه در مراسم کلنگ زنی شبکه آبیاری و زهکشی سد حوضیان الیگودرز ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهید باهنر و رجایی اظهار داشت: در طول تاریخ انقلاب و قبل از انقلاب هیچ دولتی به‌اندازه این دولت در بخش آب سرمایه‌گذاری نکرده است برخلاف اینکه غیرمنصفانه مورد هجمه دشمنان قرارگرفتیم و ظالمانه مورد تحریم بودیم.

وی افزود: طی دو سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی در بخش آب در کشور سرمایه‌گذاری شد و در حال سرمایه‌گذاری است که این عدد در طول تاریخ ایران اتفاق نیفتاده است.

معاون آب‌وخاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در همین روزها یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور را در عرصه انجام پروژه‌های شبکه‌های آبیاری، تجهیز و نوسازی، زهکش‌های زیرزمینی و سامانه‌های نوین آبیاری داریم به‌طوری‌که ۵۵۰ هزار هکتار در خوزستان، ۴۰۰ هزار هکتار در حوزه رودخانه‌های کشور، حدود ۵۰ هزار هکتار در استان سیستان و بلوچستان و ۲۵۰ هزار هکتار در توسعه روش‌های نوین آبیاری است.

وی با اشاره به بحران آب در کشور بیان کرد: در بحث آب بحران  و مشکلاتی داریم که این بحران شاید ناشی از مدیریت بوده است چراکه  بحث آبی کشور فقط مسائل خشک‌سالی نیست و آمار بارش‌ها ، روان آب‌ها و  شرایط اقلیمی نشان می‌دهد که بالغ‌بر ۵۰ تا ۶۰ درصد مشکل آب کشور به علت مدیریت غلط بوده است.

اکبری گفت: اکنون در کشور حدود ۳۸۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که سالانه ۲۰ میلیارد مترمکعب از آب‌های کشور غارت می‌شود که در این برهه از زمان  این اقدام مؤثر دولت و توجهی که به بحث آب دارد در تاریخ  کشور بی‌نظیر بود.

وی بابیان اینکه امسال ۵۰۰ میلیون دلار فقط برای توسعه روش‌های نوین آبیاری گذاشته‌شده است، خاطرنشان کرد: امسال  فقط دو هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار آبیاری تحت‌فشار است که  دولت ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ارزی، هزار میلیارد تومان از محل ماده ۱۲ و حدود ۲۴۰ محل بودجه عمومی دولت پیش‌بینی کرده است.

معاون آب‌وخاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: امیدواریم با کمک بهره‌برداران و کشاورزانی که در این عرصه مشغول هستند بتوانیم  منابع آب را  مدیریت تا از این وضعیت عبور کنیم.

وی با اشاره به اینکه آب کشور کم شده و منابع آب محدود است، افزود: ما کشور خشک و نیمه خشکی بودیم و هستیم و از حدود ۱۵ سال گذشته بارش  و روان آب‌های کشور کم شده اما بدین معنا نیست که ما با این میزان آب نمی‌توانیم مدیریت کنیم بلکه می‌توانیم و نیاز به رویکرد جدید داریم.

اکبری عنوان کرد: در بازدیدی که از چند پروژه استان داشتم در وهله اول متأسف شدم که بعضی از مشاوران ما به رویکرد آب این کشور توجه ندارند و هنوز نگاهشان آبیاری ثقلی و بارانی است؛ ما در ظرفیتی نیستیم که منابع آب این کشور را در معرض تبخیر  قرار دهیم، آن موقع که کانال می‌زدیم گذشت اکنون باید آب را از طریق ممکن و با استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری و تکنولوژی جدید را درجاهایی که مبانی فنی، علمی  و تخصصی به ما جواب می‌دهد انجام دهیم.

وی به ظرفیت آب‌وخاک استان لرستان اشاره و بیان کرد: در بحث روش‌های میکرو در استان لرستان هیچ‌گونه محدودیتی در این چند پروژه ندیدم جز محدودیت در توپوگرافی که آن نیز مزیتی برای انتخاب روش‌های میکرو در استان است.

معاون آب‌وخاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی گفت: پیش‌ازاین با تمام مشاوران کشور جلسه گذاشتیم و اعلام کردیم که سیاست ما در وزارت جهاد کشاورزی به سمت آبیاری میکرو است.

وی اظهار داشت: اگر مبانی علمی و تخصصی به ما جواب ندهد قدم بعدی آبیاری بارانی است اگر نشد  آبیاری کم‌فشار و اگر مجبور  بودیم  به سمت ثقلی می‌رویم  چون اکنون آبیاری ثقلی دیگر در کشور جواب نمی‌دهد بنابراین از مدیران و مسئولان این بخش تقاضا داریم که به این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشند.

اکبری افزود: با توجه به شناختی که از استان لرستان داریم این استان برای آبیاری میکرو  ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد و برای بهینه کردن و کارایی مصرف آب بسیار مستعد و آماده است که عزم جدی می‌خواهد و همه باید کمک کنند.

وی عنوان کرد: امسال فعلاً حدود ۶۰ میلیارد تومان برای آبیاری تحت‌فشار، شبکه، تجهیز نوسازی و آب‌وخاک و تشکل‌های تولید در استان لرستان پیش‌بینی کردیم که البته بالغ‌بر ۴۰ میلیارد تومان فقط  برای بحث آبیاری تحت‌فشار و حدود ۱۵ میلیارد تومان برای شبکه‌ها است.

معاون آب‌وخاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: امیدواریم با کمک استاندار لرستان و مسئولان استان یک پکیج و مدل جدید برای استان لرستان تعریف کنیم و بتوانیم قسمتی از پروژه‌هایی که در استان زمین‌گیر و فرسایشی شده‌اند به بهره‌برداری برسانیم.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *