حذف آمارهای ساختگی از ترافیک پستی ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت پست گفت: با مصوبه مجلس که هفته آینده به تائید شورای نگهبان می‌رسد، شرکت پست به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران تغییر پیدا می‌کند و برای همیشه در بدنه دولت باقی می‌ماند و در کنار آن یک تا ۳ اپراتور خصوصی پست راه‌اندازی می‌شوند.

اقتصادپرس: حسین مهری در یک نشست خبری با تشریح عملکرد شبکه پستی در سال ۹۴ اظهار داشت: در سال گذشته سرانه محصولات پستی ۸ مرسوله بوده که این رقم در برنامه پنجم ۲۳ مرسوله هدف‌گذاری شده است.

وی گفت: متوسط سرانه مرسولات در دنیا نیز از سال ۲۰۰۰ به بعد کاهش یافته که این امر ناشی از الکترونیکی شدن امور نیز بوده است اما در مجموع اکنون با کاهش پست‌ نامه‌ها روند به سمت افزایش مرسولات در حال تغییر است، در شاخص پست دنیا در حال حاضر طبق سرانه محاسبه نمی‌شود.

* ترافیک پستی در سال ۹۴ کاهش یافت

مدیرعامل شرکت پست همچنین از کاهش ۹ درصدی ترافیک پستی در سال ۹۴ خبرداد و گفت: این کاهش آمار روی کاغذ به دلیل شخصی‌سازی آمار، حذف قراردادهای بدون توجیه اقتصادی و تغییر روند پستی جهانی بوده است.

وی توضیح داد: در سال‌های گذشته ترافیک پستی غیرشفاف نیز اعلام می‌شد که مواردی از جمله تمبر، برش قبض، قبض چاپ شده، یک ترافیک به حساب می‌آمد.

مهری گفت: ترافیک پستی از نظر حجم و وزن افزایش یافته و برای مثال در سال گذشته به ۱۳۰۰ کامیون اضافه نیاز پیدا کردیم اما آمار ترافیک پستی به دلایلی که گفته شد، روی کاغذ کاهش یافته است.

* شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران در آستانه تولد

مهری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره تعیین تکلیف شرکت پست اظهارداشت: اساسنامه شرکت پست پس از طرح در صحن علنی مجلس مصداق ماده ۸۵ شناخته شد تا در کمیسیون مربوطه تصمیم‌گیری شود.

وی ادامه داد: طبق این تصمیم، شرکت پست به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی تبدیل می‌شود و یک تا ۳ اپراتور خصوصی پست در کنار آن فعال خواهند شد.

وی ادامه داد: طبق اساسنامه شرکت ملی پست نیز مقرر شده ظرف یک‌سال یک اپراتور خصوصی پست راه‌اندازی شود.

مهری گفت: برای پیگیری امور پستی معاونت امور پستی در رگولاتوری ایجاد می‌شود تا کنترل و تنظیم بازار پستی را در دست بگیرد.

* پیش‌بینی تاثیر احتمالی برجام بر مراودات پستی

مهری درباره تاثیر احتمالی برجام بر مراودات بین‌المللی شرکت پست، گفت: با توجه به تجارت الکترونیک پس از برجام، مراودات وارده و صادره در بخش بین‌الملل افزایش خواهد یافت و برای مثال پیش از این در مواردی لازم بود که به دلیل عدم موازنه وارده و صادره به برخی کشورها پول بدهیم یا از برخی کشورها پول بگیریم که امکان‌پذیر نبود اما از این پس انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین پیش از این تنها با هواپیمای لوفتانزا برای حمل محصولات قرار داشتیم و اکنون با هواپیمای امارات، ماهان و ایران ایر نیز همکاری می‌کنیم و قرارداد با ترکیش ایر نیز در حال نهایی شدن است.

* درآمد ۷ هزار میلیارد ریالی پست در سال ۹۴

مهری همچنین میزان انباشت پست را از ابتدای دولت یازدهم ۳ هزار ۵۵۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: در سال ۹۴ حدود ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال درآمد حاصل شده که درآمد سال ۹۵ حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود.

 

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.