ایران عضو بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا می‌شود ۳ شهریور, ۱۳۹۵

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) با عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا موافقت کردند.

اقتصادپرس: لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا در جلسه علنی صبح امروز مجلس مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان با ۱۵۱ رای موافق،  ۶ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.

محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد و نماینده پیشین ایران در سازمان ملل در توضیح ضرورت تصویب این لایحه گفت: این بانک با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد دلار و با پیشنهاد چین شکل گرفت و جمهوری اسلامی عضو موسس این بانک است.

وی با بیان اینکه این بانک خاص کشورهای آسیایی است گفت:‌ طبق قانون اساسی، و بند ۵۷ اساسنامه این بانک عضویت تمام کشورها زمانی در این بانک رسمیت می‌یابد که اساسنامه به تصویب مجالس کشورها برسد. اکنون هم تمام ۵۷ کشور عضو موسس اساسنامه‌هایشان به تصویب مجالس مربوطه رسیده و تنها جمهوری اسلامی و چند کشور دیگر اساسنامه را تصویب نکردند.

خزاعی یاد آور شد: اگر ما تا ماه نوامبر اساسنامه را به تصویب نرسانیم عضویت ایران در این بانک لغو می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه ایران در بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا با کشورهای روسیه، تاجیکستان و قزاقستان هم گروه است،  اظهار کرد: ما بعد از چین قوی‌ترین گروه در این بانک هستیم.

به گزارش ایسنا، در ماده واحده این لایحه آمده است؛ به دولت اجازه داده می‌شود در بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا به شرح اساسنامه پیوست عضویت یابد و نسبت به پذیره‌نویسی تعداد ۱۵۸۰۸ سهم به ارزش یک میلیارد و ۵۸۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار اقدام نماید و در افزایش سهام سرمایه‌های آتی این بانک با تصویب هیات وزیران مشارکت نماید.

همچنین در تبصره‌های ماده واحده این لایحه آمده است:

تبصره ۱؛  تعیین و تغییر دستگاه اجرایی طرف عضویت برعهده دولت است.

تبصره ۲ : رعایت اصول ۷۷ و ۱۳۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حسب مورد برای اصلاح اساسنامه بانک یادشده موضوع ماده ۵۳ و ارجاع به داوری موضوع ماده ۵۵ الزامی است.

تبصره ۳: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل منابع خود نسبت به پرداخت اقساط مربوط به پذیره‌نویسی سهام سرمایه دولت در بانک مزبور در مواعد مقرر اقدام نموده و مبالغ پرداختی را در دفاتر قانونی خود به حساب سهمیه سهام دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسات بین‌المللی منظور کند.

تبصره ۴ : وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف به ارائه سفته معادل ریالی اقساط پرداختی سهام پذیره‌نویسی شده در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

تبصره ۵ ؛ سهم دولت جمهوری اسلامی ایران از محل منابع بانک مرکزی تامین شده و در ازای آن وزارت امور اقتصادی و دارایی به همان میزان سفته در اختیار بانک مرکزی قرار می‌دهد. در هر حال منابع مزبور جزو دارایی‌های خارجی بانک مرکزی محسوب می‌شود و دولت صرفاً می‌تواند از مزایای آن سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت بهره‌مند شود.

تبصره ۶؛ دولت جمهوری اسلامی ایران نباید در گروه یا گروه‌هایی که رژیم اشغالگر قدس عضویت دارد، عضویت داشته باشد و باید در گروه کشورهای همسو که منافع جمهوری اسلامی ایران را تامین می‌کنند، عضویت داشته باشد.

تبصره ۷ ؛ تعاملات با بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا باید با رعایت اصول شریعت و اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ویژه اصل ۷۷ قانون اساسی انجام شود.

تبصره ۸ ؛ دولت مکلف است ترتیباتی اتخاذ نماید که ضمانت اجرای ماده ۳۱ اساسنامه بانک توسعه زیرساخت آسیا، همواره وجود داشته باشد و مسائل سیاسی بین‌المللی در مسیر تحقق حقوق جمهوری اسلامی ایران هیچگونه خللی یا مانعی ایجاد نکند.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *