نشست بی ثمر رهبران اتحادیه اروپا ۳ شهریور, ۱۳۹۵

این نشست که دو ماه پس از رای انگلیسی‌ها به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا برگزار شده فرصتی است تا رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا تعهد خود نسبت به اتحادیه اروپا را نشان بدهند هر چند که در پایان این نشست برنامه اساسی مطرح نشد.

اقتصادپرس: رهبران اتحادیه اروپا در نشستی در مورد برنامه‌هایی برای تعمیق همکاری‌های اطلاعاتی و تقویت سرمایه‌گذاری گفت‌وگو کردند.

به گزارش فایننشال‌تایمز، رهبران سه کشور بزرگ اروپایی متعهد شدند با تقویت دفاعی اروپا، بحران پناهندگان را حل کرده و با محرک‌های رشد اقتصادی مشکلات قوی در ساختار اقتصادی اتحادیه اروپا را حل کنند.

متیو رنتزی نخست‌وزیر ایتالیا، در کنفرانس خبری مشترک با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رییس‌جمهوری فرانسه در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به معنی پایان اروپا نیست. اینکه تصور کنیم با خروج بریتانیا، اروپا تمام شده، اشتباه است و ما باید به انتخاب مردم بریتانیا احترام بگذاریم و امنیت داخلی، امنیت خارجی، دفاع مشترک، همکاری میان سازمان‌های اطلاعاتی، تقویت صنایع نظامی داخلی را در اولویت برنامه‌های خود قرار بدهیم.

این نشست که دو ماه پس از رای انگلیسی‌ها به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا برگزار شده فرصتی است تا رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا تعهد خود نسبت به اتحادیه اروپا را نشان بدهند هر چند که در پایان این نشست برنامه اساسی مطرح نشده و تنها رهبران اروپایی توافق کردند ماه آینده طی نشستی در مورد سرعت تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با تهدیدهای تروریستی برنامه ارائه بدهند.

پس از حملات تروریستی متعدد در فرانسه و آلمان در طول تابستان، آنگلا مرکل گفت که اطلاعات امنیتی حیاتی جمع‌آوری شده توسط اعضای اتحادیه اروپا باید به‌صورت مرکزی میان تمام اعضای اتحادیه اروپا به اشتراک گذاشته شود.

آنگلا مرکل گفت: ما با تروریسم و جنگ داخلی در سوریه مواجه هستیم به همین جهت می باید برای تامین امنیت داخلی و خارجی خود همکاری‌های دفاعی را تقویت کرده و تبادل اطلاعات امنیتی را تشدید ببخشیم.

فرانسوا اولاند نیز در موضع گیری مشابهی گفت؛ اروپا باید از امنیت خود مطمئن باشد و فرانسه سهم خود را در تامین این امنیت ایفا خواهد کرد، وی به تاثیر برگزیت بر رشد اقتصادی منطقه یورو اشاره کرده و ادامه داد: درست است که در ۶ماهه دوم سال روند رشد اقتصادی کند بود اما باید با محرک‌های اقتصادی این کندی رشد را جبران کنیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *